Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszacych i Słabosłyszących w Wejherowie

Szkoła Promująca Zdrowie w BS I stopnia nr 4Aktywność na świeżym powietrzu można spędzać na wiele różnych sposobów. Tym razem wybraliśmy się na spacer po pięknych wejherowskich kniejach. Podziwialiśmy piękne widoki, ale także braliśmy udział w grach i zabawach !

Zajęcia integracyjne Szkoły Branżowej I stopnia - czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym. Co to był za turniej :)

Cykl zajęć "Alternatywne metody spędzania wolnego czasu" - międzyszkolny turniej tenisa stołowego z rozgrzewką  

 Hokej 
Jak co roku zawitał do nas Szkolny turniej w unihokeja, gdzie udział zawsze biorą uczniowie naszego Ośrodka!

Spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie - rozmowa dotycząca,  m.in. bezpieczeństwa w internecie, odpowiedzialności karnej, czynów zabronionych, a także bezpieczeństwa na drodze! 

Ogólnopolski Turniej w Piłce Nożnej Niesłyszących Juniorów
 Nasi uczniowie zdobyli I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju w Piłce Nożnej Niesłyszących Juniorów w Olecku!

Już po raz drugi w ramach Światowych Obchodów Zdrowia Psychicznego wejherowski Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował festyn dla mieszkańców Wejherowa, w który włączyło się wiele instytucji i stowarzyszeń społecznych. Tym razem odbyły się one na hali sportowej naszego Ośrodka.
Celem przedsięwzięcia jest promocja wiedzy o zdrowiu psychicznym, o zaburzeniach i chorobach psychicznych a także promowanie miejsc, w których można uzyskać odpowiednią pomoc w tym zakresie.Na hali rozlokowało się 25 stanowisk z różnych instytucji i organizacji pozarządowych, które zajmują się tą tematyką. Specjaliści i działacze społeczni w trakcie imprezy udzielali wielu porad i informacji.Wśród podmiotów, które zaangażowały się w organizację festynu rekreacyjno-edukacyjnego znalazły się m.in. Stowarzyszenie "Przystanek", Klub Integracji Społecznej Śródmieście, Wejherowskie Centrum Mediacji, Ośrodek Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, OSW nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących, Gabinet Psychoterapii, Klub Plastyki  przy ZKP, Powiatowa Biblioteka Publiczna, PCK, PCPR, Medyk Wejherowo, Świetlica TAO, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem, Dom Pomocy Społecznej, ZUS i inni.

Gratulujemy naszym sportowcom! Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Tenisie Stołowym, Częstochowa 11 - 13.10.2019 

01.12.2019 roku koordynatorem SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE w naszym Ośrodku została pani Małgorzata Ossowska.

12.12.2019 roku p. Małgorzata Ossowska i p. Arkadiusz Rumpca wzięli udział w  szkoleniu pt. "Wybór i formułowanie problemu priorytetowego w planowaniu działań w Przedszkolu i Szkole Promującej Zdrowie" organizowanym przez p. Joannę Dzienis.


Zajęcia kulinarne w najstarszej grupie chłopców w internacie.

Kolejne zajęcia z cyklu "Alternatywne metody spędzania wolnego czasu" - tym razem w Aquaparku w Sopocie.


"Alternatywne metody spędzania wolnego czasu"
- laserowy paintball połaczony z zajęciami integracyjnymi w strefie Zoltar w Gdyni.


"Alternatywne metody spędzania wolnego czasu"
- tym razem odbyły się na sportowo. Szkolne zawody w unihokeja, czas start ! Tym razem, uczniowie szkoły ponadpodstawowej spędzali czas wolny podczas zajęć kulinarnych. Przygotowywali tradycyjne kaszubskie potrawy na stół wigilijny.  "Zimą także dbamy o zdrowie" - dziewczynki "duże i małe" biorą udział wzajęciach tanecznych na hali sportowej.

Także podczas nauki zdalnej związanej z zagrożeniem epidemii koronawirusa w Polsce, promujemy zdrowy styl życia wśród naszych wychowanków.
Promocja zdrowia podczas nauczania zdalnego poprzez aplikacje Teams w internacie w I grupie dziewcząt. 


Szkolne Zawody Pierwszej Pomocy
 Szkolne Zawody Pierwszej Pomocy dla uczniów szkoły ponadpodstawowej. Uczestnicy zawodów udzielali pomocy przy krwotokach, złamaniach, urazach głowy. Musieli także poradzić sobie z utratą przytomności i wykonać RKO z użyciem defibrylatora AED.Rezerwat Przylądek Rozewie - tu warto wybrać się na spacer, aby podziwiać klifowe wybrzeże, plażę, faunę i florę rezerwatu, niezależnie od pogody. Jak piękny jest nasz region i jak to dobrze, że znów możemy wspólnie spędzać czas!


Dzień Dziecka
Dzień Dziecka był też dla nas okazją do wspólnej integracji, radości oraz przyjrzenia się bliżej niezwykłym gatunkom zwierząt podczas wizyty w ogrodzie zoologicznym w Gdańsku. W szkole zaś i poza jej murami były kręgle, lody oraz integracja podczas nadmorskiego spaceru gdyńską plażą.

Czy jesteś fonoholikiem?
Fonoholizm??? Nowe słowo XXI wieku, oznacza uzależnienie od telefonu komórkowego. Czy nas też dotyczy? Młodzież ze szkół ponadpodstawowych mogła to sprawdzić w ankiecie diagnostycznej. 24 symptomy i 24 odpowiedzi: tak lub nie i każdy już wie- martwić się czy nie!
Dziękujemy Fundacji Dbam o Mój Zasięg za  udostępnienie materiałów. 

Rok szkolny 2020/2021

Uczniowie szkół ponadpodstawowych także dbają o swoje zdrowie i tężyzną fizyczną: wyjazd naszych uczniów w góry z międzyszkolnego klubu sportowego niesłyszących Olimp Wejherowo, Mistrzostwa Polski niesłyszących w lekkiej atletyce juniorów i seniorów w Lublinie, Mistrzostwa Polski niesłyszących w piłce halowej mężczyzn do lat 23, aktywny powrot do szkoły - akcja na pierwszy dzień po powrocie szkoły ponadpodstawowej do nauki stacjonarnej.

Sprzątanie świata

I miejsce na Ogólnopolskim Turnieju w Piłce Nożnej Niesłyszących Juniorów w Olecku!!!

Mistrzostwa Polski Niesłyszących w halowej piłce nożnej do lat 23 w Lublinie. 

 Szkolenie
Program MEiN i AWF „Aktywny powrót do szkoły”. Projekt, pt. "Powrót uczniów do szkoły po pandemii" jest jednym z 4 programów wsparcia uczniów, zapowiadanych przez Ministra Edukacji i Nauki.

Zajęcia Aktywny powrót do szkoły

Obóz sportowy w Poroninie w dniach 31.07 - 11.08.2021 r.
Pobyt został dofinansowany z dotacji celowej Ministerstwa Sportu i Turystyki.


Rok szkolny 2021/2022

Cel działań naszego Ośrodka w roku szkolnym 2021/2022

Poprawa formy psychicznej i fizycznej uczniów po powrocie z nauczania zdalnego.

Koordynatorem Programu Szkoła Promująca Zdrowie zostaje pani Patrycja Damaszke-Heft.

W skład zespołu wchodzą: Agnieszka Jakubowska, Przemysław Gleske, Katarzyna Malinowska -Rezk, Katarzyna Sokołowska, Beata Baranowska, Marcelina Tkaczyk, Aneta Nowicka, Beata Wendt, Izabela Tatarczuk, Marta Rozbicka, Anna Lietzau, Szymon Patok, Michał Pietrowski.


Sprzątanie Świata
Przyłączamy się do ogólnopolskiej 28 Akcji Sprzątanie świata-Polska pod hasłem: Myślę, więc nie śmiecę. Uczestniczymy w tej akcji już kolejny raz!


Spartakiada Sportowa Młodzieży Niesłyszącej
 Spartakiada Sportowa Młodzieży Niesłyszącej Spartakiada Sportowa Młodzieży Niesłyszącej do lat 11, do lat 14, do lat 17 Warszawa , dn. 17-19.09.2021 r. Udało się! Zdobyliśmy wszystko co było do zdobycia.
 
Dnia 30.09.2021 r. odbyły się integracyjne zajęcia na basenie w Aquaparku w Redzie. Szaleństwo, zabawa i moc atrakcji. Aqua Spinner to jedyna w Europie zjeżdżalnia obrotowa, która zapewniła nam wodną atrakcję i niesamowicie podniosła adrenalinę W ciągu zaledwie kilku sekund przyśpieszamy do 40 km/h. Zjazd trwa aż 90 sekund, ale ze względu na dynamizm ma się wrażenie, że trwa to dwa razy dłużej.Było świetnie !!!


Mistrzostwa Polski Juniorów i Seniorów w Tenisie Stołowym
 W dniach 1-3.10 2021r. odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Seniorów w Tenisie Stołowym w Radomiu. Medale zdobyliśmy w grach indywidualnych, podwójnych oraz mieszanych! 

W dniu 21 października 2021r. do naszej szkoły przybyli funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie, aby zapoznać uczniów z tematyką odpowiedzialności karnej za popełnione czyny zabronione. Podczas wizyty st. asp. Artur Glembin oraz mł. asp. Kamil Kacak poruszyli m.in. problemy dotyczące cyberprzemocy, stalkingu, demoralizacji oraz zażywania narkotyków, dopalaczy. Uczniowie aktywnie włączyli się w przebieg spotkania dzieląc się swoimi doświadczeniami, a także zadając pytania Policjantom.
Dostrzegając wagę tej problematyki oraz potrzebę dyskusji w tym obszarze mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości odbędą się kolejne zajęcia z zakresu przeciwdziałania przestępczości wśród ludzi młodych oraz profilaktyki uzależnień. 


Dzień Ziemniaka
w szkołach ponadpostawowych


04 listopada grupa uczniów Szkoły Ponadpodstawowej wzięła udział w VII Powiatowym Dniu Promocji Zdrowego Stylu Życia zorganizowanym przez Powiatowy Zespół Szkół Policealnych im. Z. Kieturakisa przy współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Na uczniów czekały konsultacje dietetyczne, stomatologiczne, kosmetyczne i terapia relaksacyjna. Higienistki przypominały, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, a kosmetyczki udzielały porad dotyczących pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Uczniowie mogli również poddać się badaniu specjalistycznym sprzętem, takim jak monitor składu ciała TANITA oraz podoskop komputerowy, a także udać się na krótki masaż - dłoni i rąk, karku, pleców lub twarzy.
Wszyscy wrócili do szkoły z uśmiechami na twarzach, zrelaksowani i bogatsi o cenną, specjalistyczną wiedzę o swoich ciałach.


Uczta owocowo-warzywna!!!

W ramach akcji "Szkoła promująca zdrowie" nauczyciele mieli dzisiaj okazję skosztować zdrowych, pysznych koktajli. Teraz mogą spokojnie namawiać swoich uczniów do takiego sposobu odżywiania. Przekonali się na własnej skórze, że zdrowe może być jednocześnie baaaardzo smaczne.  

American Friends 
 Wiecie, jak zrobić American Pancakes? My już wiemy! Pokazali nam to amerykańscy przyjaciele. 
Uczniowie Szkół Ponadpodstawowych wzięli udział w zajęciach promujących zdrowy styl życia. Zobaczcie fotorelację.

WARSZTATY Z PROFILAKTYKI PROZDROWOTNEJ

W świątecznym klimacie młodzież  ze szkół ponadpodstawowych spotkała się na warsztatach z zakresu profilaktyki zdrowia. Poprzez zabawę, doświadczanie i dzielnie się wiedzą wspólnie opowiadali o swoich wartościach, które stanowią dla nich fundament do rozwoju. 


KREATYWNOŚĆ Z WOLANTARIUSZAMI
Proszę zobaczcie co dzisiaj  działo się w szkole!!! Pyszności powstawały w rękach uczniów a pod opiekuńczym okiem wspaniałych wolanturiuszy.
Dziękujęmy

Cykl warsztatów kulinarnych w szkole ponadpodstawowej
"Pierniki na święta" 

 

ANDRZEJKI w szkole ponadpodstawowej 

Tegoroczne obchody tego święta były przeplatane różnymi aktywnościami fizycznymi. Było wiele ciekawych  zabaw sportowych i integracyjnych. Wszyscy świetnie się wspólnie bawili.  

Cykl spotkań "W zdrowym ciele zdrowy duch" -
W dniu 03.12 odbyły się warsztaty grupowe obejmujące zagadnienia z poradnictwa zawodowego i kompetencji miękkich. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych interaktywnie współpracowała, poznając wzajemnie swoje mocne strony. Kreowała wizerunek preferowanych kompetencji miękkich i wzmacniała  umiejętności pracy zespołowej. Wydarzenie przybrało formę nauki przez zabawę, towarzyszył temu dobry nastrój i pozytywne nastawienie

W zdrowym ciele, zdrowy duch!
 W dniu 09.12.br. na boisku hali sportowej OSW rozegrały się dwa mecze pomiędzy uczniami OSW a ministrantami.

Szkolenie nauczycieli "Zajęcia nie do końca ruchowe”
Szkolenie nie zawsze musi być w pozycji siedzącej. Przekonali się o tym nauczyciele, którzy brali udział w szkoleniu z dr Iwoną Bonisławską z AWFiS  Gdańsk. Najpierw trochę teorii jak dbać o zdrowie a potem … zdrowy ruch. Ćwiczenia rozgrzewające były preludium do rozgrywek w fantastyczną grę MÖLKKY. 


Warsztaty z zakresu profilaktyki zdrowia

W świątecznym klimacie młodzież ze szkoły branżowej spotkała się na warsztatach z zakresu profilaktyki zdrowia. Poprzez zabawę, doświadczanie i dzielnie się wiedzą wspólnie opowiadali o swoich wartościach, które stanowią dla nich fundament do rozwoju. 

Zimowy Festiwal Biegowy Ultra Way

Nasz Ośrodek współorganizował Festiwal Biegowy Ultra Way, gdzie udział wzięli nasi uczniowie.


Cykl spotkań "w zdrowym ciele, zdrowy duch"
- warsztaty grupowe święty Walenty.


TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2022Co roku, w lutym, pamiętamy by  propagować działania na rzecz bezpiecznego Internetu oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów. Problematyka bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego korzystania z sieci jest bardzo ważna dla naszej szkoły.
Zastanawiacie się, jak pogodzić zdrową dietę z zamiłowaniem do słodyczy? To proste, wystarczy zrobić ciasto marchewkowe! Wykorzystanie warzyw w domowych wypiekach to smaczny sposób na przemycenie do menu witamin, minerałów i błonnika.

Wielkanocne warsztaty kulinarne.

WIOSNA
 Aktywnie przywitaliśmy Wiosnę w ośrodku. Były wspólne zabawy integracyjne i oczywiście ognisko.


Wiosna na sportowo
- integracja uczniów.


 Tydzień Marchwi 
Na zdjęciach widzimy także inne warzywa i owoce użyte do wykonania zdrowych, przepysznych potraw.


 MECZ SPARINGOWY! 
 Dzisiaj odbył się kolejny mecz sparingowy: ministranci kontra OSW 2. Dzisiejszy wynik to 9:6 dla naszych chłopaków
z ośrodka.

Przemarsz naszych uczniów podczas obchodów dnia świadomości autyzmu połączony z warsztatami w szkole ponadpodstawowej dot. neuroróżnorodności.


 Konkurs gastronomiczny"Black Box"
Podczas konkursu młodzież miała okazję do poszerzenia wiedzy na temat zasad racjonalnego żywienia, konsumpcji w pięciu kolorach i stałych godzinach przyjmowanych posiłków.  Zdrowe koktajle 
Pyszne koktajle owocowe! 


W ramach Szkoły Promującej Zdrowie w terminie od 26.04 do 29.04.2022r odbyło się szkolenie nauczycieli, pracowników administracji i obsługi z zakresu żywienia. 
Pracownicy naszej szkoły poznali podstawowe zasady zdrowego żywienia, które przedstawiła dr Aleksandra Pięta z Krakowa. Szkolenie przeniosło nam sporą dawkę wiedzy, którą teraz możemy wykorzystać w pracy i życiu osobistym. 


Maj - miesiącem buraka  


"

"Wiem co jem" -warsztaty
Podczas warsztatów młodzież miała okazję do poszerzenia wiedzy na temat zasad racjonalnego żywienia, konsumpcji w pięciu kolorach i stałych godzinach przyjmowanych posiłków. Stosowania podstawowych zasad dających możliwość prawidłowego funkcjonowania organizmu i stosowania produktów mających rekomendowane ilości wartości odżywczych, minerałów, aminokwasów. Zaproszona prelegentka (pielęgniarka szkolna) przypominała młodzieży o konieczności systematycznego nawadniania organizmu wodą. Na zakończenie uczniowie zrealizowali test podsumowujący posiadaną i pozyskaną wiedzę.


 Twórcze i pomysłowe ręce 
 Klasa  Spdp pod kierunkiem swojej wychowawczyni razem z koleżankami i kolegami z innych klas  wyczarowuje takie cuda.


ZAWODY UNIHOKEJA
Turniej międzklasowy w unihokeja. 


 Pomorskie Żagle Wiedzy 
Pomorskie Żagle Wiedzy - kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów poprzez edukację morską i żeglarską.

WYJAZD DO AQUAPARKU W REDZIE
 27 maja znowu pluskaliśmy się w basenie. Spójrzcie na wspaniałą wodną zabawę i nasze zwinną jak ryby w wodzie młodzież!

 KONKURS PLASTYCZNY! 
"URATUJ ŻYCIE". Widać, że niektórzy z nas na pewno wiedzą jak zadbać o dobro naszej planety.


Spotkania integracyjne- budowanie relacji.


NASI SPORTOWCY
Na początku czerwca, odbyły się Ogólnopolskie mistrzostwa niesłyszących juniorów do lat 16 i 19  Na stadionie lekkoatletycznym OSiR „podskarbinska” w Warszawie
Porozmawiajmy o egzaminach - warsztaty z psychologiem: style i techniki uczenia się, strategie budowania wewnętrzej motywacji i zaangażowania.

Wakacje to doskonała okazja, aby zadbać o właściwy wypoczynek młodzieży.

W sierpniu 2022 roku dzieci i młodzież naszego ośrodka wyjechała na obóz do Karpacza.

Program obozu był skonstruowany pod kątem przygotowania fizycznego i motywacji młodzieży do uprawiania sportu i aktywnego, zdrowego stylu życia, jak również poznania nowych dziedzin sportu oraz odkrywania i  rozwijania nowych pasji.

Ta forma wypoczynku sprawdza się od wielu lat i doskonale wpływa na rozwój i zachowanie uczestników wyjazdu.
 Rok szkolny 2022/2023 

Wyniki autoewaluacji 2022
Problem priorytetowy nr 1 na rok 2022/2023

Problem priorytetowy nr 2 na rok 2022/2023 


8 września 2022, dzięki uprzejmości nadleśnictwa, uczniowie szkoły ponadpodstawowej mieli okazję odwiedzić wyjątkowe miejsce - arboretum w Luzinie. W założonym ponad 20 lat temu obiekcie można podziwiać zarówno gatunki egzotyczne, np. tulipanowca amerykańskiego, kolkwicję chińską czy katalpę, jak i te spotykane w polskich lasach, np. lipy, jawory, jarzęby, dęby, brzozy czy gatunki chronione, takie jak sosna górska, jarząb szwedzki i cis pospolity. Nasi uczniowie wzięli tam udział w niezwykle ciekawych zajęciach przyrodniczych, podczas których poznali m.in. cechy charakterystyczne umożliwiające rozpoznanie i nazwanie podstawowych gatunków drzew liściastych i iglastych. Po nauce przyszedł też czas na relaks. Na uczniów czekało ognisko i gry na świeżym powietrzu. Jednakże, na wycieczce nie byliśmy sami. W naszym gronie znaleźli się także świetnie już wszystkim znani goście z USA. Bardzo się ucieszyliśmy na ponowne spotkanie z nimi. Tym razem Nancy i jej przyjaciele nauczyli naszych uczniów, jak przyrządzać przy ognisku słynne pianki. Przyłączyli się także do różnorodnych aktywności fizycznych, a nawet nauczyli nas gry w krykieta. Świetnie się bawiliśmy i mamy nadzieję, że niedługo znów się spotkamy.

Sprzątanie świata – Polska
„Sprzątanie świata – Polska” o wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jak co roku przyłączamy do tej Akcji. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.


Rowerem po zdrowie

W Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla niesłyszących i słabosłyszących w Wejherowie odbyła się II edycja rajdu rowerowego "Rowerem po zdrowie".
Założeniem rajdu jest zachęcenie rodziców naszych uczniów, jak i samych uczniów naszego ośrodka do aktywnego spędzania czasu. W rajdzie biorą, również udział nauczyciele i pracownicy Ośrodka.
W sobotę 24 września wystartowało pięć osób. W składzie: jeden nauczyciel, 3 uczniów oraz jeden rodzic. Trasa, była zaplanowana na 17 km (Ośrodek- Muza; Muza- Ośrodek). Zaangażowanie grupy, było w 100%, co pozwoliło na pokonanie trasy w półtorej godziny - co uważamy za sukces!
Mamy nadzieję, że kolejna edycja, będzie opiewać o większą liczbę uczestników, co pozwoli na wspólne spędzanie czasu w doborowym towarzystwie!


Sałatka owocowa
W ramach Szkoły Promującej Zdrowie klasa 2 SPdP przygotowała na zajęciach kulinarnych pyszną sałatkę owocową.

 Międzynarodowy Dzień Głuchego i Języka Migowego 
 29 września 2022r. Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Dzisiejsze święto to okazja, aby złożyć Wszystkim Osobom Niesłyszącym- życzenia wiary w siebie, nadziei, wielu prawdziwych przyjaciół. My spędziliśmy ten dzień bardzo aktywnie i radośnie.


Przechodząc szkolnym korytarzem warto zwrócić uwagę na wystawę zdjęć  wydarzeń związanych  z realizacją projektu „Szkoła Promująca zdrowie”. Popatrzcie sami ! Ile to ciekawych, radosnych pełnych kolorów  zajęć za nami …A kolejne zaraz przed Nami ! Koniecznie nie zapomnijcie odpocząć w naszym  kąciku relaksu ! Kolorowa, w jesiennych barwach wystawa zdrowej żywności każdego nastroi do zadbania o siebie i spróbowania czegoś zdrowego. Zachęcamy !! 


 SPARTAKADIA RACIBÓRZ 
Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej 30.09-02.10. 2022 Racibórz.
Ciężka Praca. Satysfakcja. Gratulacje dla Wszystkich Zawodników!
01 października z inicjatywy  pani dyrektor  Eweliny Lulińskiej  oraz Rady Rodziców odbyły się na terenie ośrodka warsztaty  dla rodziców naszych uczniów. Wspieranie rodziców przez szkołę to jeden z najlepszych sposobów na tworzenie warunków dla optymalnego rozwoju dzieci i młodzieży.  Warsztaty były  przede wszystkim okazją do spotkania integracyjnego  w gronie rodziców , wymiany doświadczeń, nazwania  trudności związanych  z wychowywaniem niepełnosprawnych  dzieci. Podczas spotkania nie zabrakło czasu na  słodki poczęstunek oraz wspólne biesiadowanie przy ognisku . Rodzice mogli posmakować  szkolnej zupyjak też  innych przysmakówprzygotowanych przez nasza kuchnię. W atmosferze wspólnej zabawy  była sposobność bliżej poznać się , pobyć ze sobą
 W części  teoretycznej spotkania- pedagog, pani Beata Duszyńska udzielała informacji na temat możliwości i sposobu udzielania wsparcia dla rodziców przez instytucje zewnętrzne powołane do opieki nad rodziną tj.: m in. MOPS,  PCPR ,PFRON 

W dniach 07-09.10.2022 w naszym ośrodku odbyły się Ogólnopolskie Mistrzostwa Niesłyszacych Juniorów i Seniorów w Tenisie Stołowym. Rozgrywki zakończyły się dekoracją zawodników medalami. Jesteśmy zadowoleni. Gratulujemy zawodnikom. 


TYDZIEŃ ZIEMNIAKA
Dzień Ziemniaka nie ominął także uczniów ze szkoły branżowej. Były placki ziemniaczane oraz kluski leniwe na słodko. Pychota! 

Październik już od wielu lat jest uznawany na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik). W Polsce rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród kobiet. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych to dużo większe szanse na pełne wyleczenie, dlatego warto postawić na akcje promujące postawę dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.W ramach kampanii odbyło się spotkanie z zakresu profilaktyki prozdrowotnej z dziewczynkami ze szkoły ponadpodstawowej „Bądź swoją bohaterką!” Wszystko co musisz wiedzieć o tym jak walczyć z rakiem piersi. Zajęcia poprowadziła pedagog Katarzyna Ruta. Po przedstawieniu prezentacji multimedialnej na temat przyczyn występowania raka piersi, objawów i sposobów wykrywania oraz leczenia raka odbyły się warsztaty, podczas których uczennice mogły nauczyć się badania piersi i wyczuwania zmian patologicznych oraz porozmawiać na temat samokontroli. Samobadanie piersi jest niezwykle ważnym i podstawowym elementem w profilaktyce, które pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium zaawansowania, co stwarza duże szanse wyleczenia. Wszystkie uczestniczki po zakończeniu spotkania otrzymały materiały informacyjno-edukacyjne z zakresu profilaktyki raka piersi – między innymi zawieszki pod prysznic ze schematem samobadania piersi.

Sierra Golf Resort koło Wejherowa

11 października uczniowie naszego Ośrodka odwiedzili Sierra Golf Resort koło Wejherowa. Dzięki uprzejmości Pana prezesa, obejrzeli pole golfowe i poznali technikę gry w golfa, którą na miejscu treningowym udoskonalali.
Szkoła Promująca Zdrowie to nie tylko propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. Nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Szkół Policealnych  w Wejherowie. Dzisiaj  braliśmy udział w zajęciach, które jak widzicie miały zadbać o nasze dobre samopoczucie . Nasi uczniowie poddali się zabiegom upiększającym i masażom. Wrócili zrelaksowani... Zazdrościmy.

Zajęcia kulinarne


WYCIECZKA DO GDAŃSKA OLIWY
Dzisiaj byliśmy w Gdańsku Oliwie. Zobaczyliśmy Katedrę Oliwską jako przykład architektury gotyckiej. Mogliśmy usłyszeć dźwięk sławnych organów oliwskich. W Pałacu Opatów obejrzeliśmy wystawę sztuki współczesnej, wybitnego malarza Fangora. Na koniec mogliśmy zobaczyć w Muzeum Etnograficznym wystawę ukazującą przedmioty użytku codziennego jakie występowały dawniej na terenie Pomorza i Kaszub. A wszystko to  oglądaliśmy w pięknej scenerii  jesiennej Parku Oliwskiego.

SPOTKANIE Z POLICJĄW zeszłym tygodniu odbyło się w naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszką Policji z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.  Młodzież miała okazję zapoznać się  z tematyką   odpowiedzialności karnej za popełnione czyny zabronione  .Podczas wizyty mł. asp. Karolina Pruchniak poruszyła m.in. problemy dotyczące cyberprzemocy, stalkingu, demoralizacji oraz zażywania narkotyków i  dopalaczy. Uczniowie aktywnie włączyli się w przebieg spotkania dzieląc się swoimi doświadczeniami, a także zadając pytania pani Policjantce. Dziękujemy za wiele bardzo przydatnych informacji. 

W zeszłym tygodniu odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne "Wiem, co jem !" Uczyliśmy się komponować i przygotowywać zdrowe posiłki ! Tym razem przygotowywaliśmy zdrowe sałatki  i naleśniki. 


Dnia 14.11.2022 roku młodzież szkół ponadpodstawowych uczestniczyła w zajęciach na basenie w Aquaparku w Sopocie. Celem było wdrazanie do zachowań prozdrowotnych poprzez kształtowanie postawy dbałości o własny rozwój fizyczny oraz higienę ciała. Czas spędzony w wodzie przysporzył wszystkim uczestnikom oprocz korzyści zdrowotnych wiele radości i przyjemnych wrażeń.

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH 
W dniu 17.11.2022 gościł w naszym ośrodku dr Adam Szulc . Prowadził badania „Włączanie sportowców niesłyszących w edukacje akademicką i sport akademicki".
Przechodząc szkolnym korytarzem warto zwrócić uwagę na wystawę zdjęć wydarzeń związanych  z realizacją projektu „Szkoła Promująca zdrowie”. Popatrzcie sami ! Ile to ciekawych, radosnych pełnych kolorów  zajęć za nami …A na następne  niedługo pewnie  trzeba będzie czekać. Koniecznie nie zapomnijcie odpocząć w naszym  kąciku relaksu !  Kolorowa, w jesiennych barwach wystawa zdrowej żywności każdego nastroi do zadbania o siebie i spróbowania czegoś zdrowego. Zachęcamy!!!

18 listopada 2022 r. o godzinie 10:00 w hali sportowej rozpocznie się Dzień Promocji Zdrowia Szkół Ponadpodstawowych w OSW nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie.
15 listopada w internacie odbyło się spotkanie z uczniami szkoły ponadpodstawowej w ramach działań z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego. Pani psycholog Jolanta Zarzycka przekazała młodzieży cenne informacje na temat stresu oraz sposobów radzenia sobie ze stresem. Pozyskana wiedza w tym obszarze może przyczynić się do zwiększenia własnej odporności na działanie stresu oraz do skuteczniejszego zapanowania nad swoimi emocjami w przyszłości. Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne, bo ma ono fundamentalne oddziaływanie na zdrowie fizyczne i jakość życia, które prowadzimy.

DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ

Szkoła Promująca Zdrowie to program, który od 30 lat jest wdrażany w szkołach w całej Polsce, mający na celu poprawę samopoczucia i zdrowia społeczności szkolnej – zarówno uczniów, jak i pracowników. Dzięki różnorodnym działaniom mogą oni uczyć się, jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko.

Nasz Ośrodek uczestniczy w tym programie już od 2013 roku, a w 2017 roku uzyskał Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. W piątek, 18 listopada, w hali sportowej odbyła się publiczna prezentacja osiągnięć i wyników autoewaluacji działań Szkoły Promującej Zdrowie szkoły ponadpodstawowej.

Wydarzenie rozpoczęło się pokazem sportowo-tanecznym przygotowanym przez naszego nauczyciela wychowania fizycznego, pana Szymona Patoka, oraz panie Agatę i Zuzannę Syskie.

Następnie, Pani dyrektor Ewelina Lulińska otworzyła to uroczyste spotkanie, witając serdecznie przybyłych gości oraz całą społeczność szkolną. W swoim przemówieniu Pani dyrektor podkreśliła, że szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej oraz wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie. Niezmiernie ważne jest dla nas, aby w sposób świadomy i wszechstronny wyposażyć uczniów w wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania wyborów dla poprawy własnego zdrowia oraz tworzenia zdrowego i bezpiecznego środowiska.

Po wystąpieniu Pani dyrektor członkowie Zespołu ds. promocji zdrowia zaprezentowali działania szkoły ponadpodstawowej, propagujące zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczną oraz aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu. Koordynator programu, pani Patrycja Damaszke-Heft, przedstawiła natomiast wyniki autoewaluacji. Głos zabrała również pani Teresa Burczyk, Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie.

Formalną część spotkania zakończyło przedstawienie „Rzepka” w wykonaniu uczniów, skierowane do naszych najmłodszych uczniów. Następnie, wszyscy uczestnicy oraz uczniowie mogli wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach i grach sportowych. Mogli spróbować swoich sił w carvingu, czyli tworzeniu dekoracji z warzyw i owoców, pomalować twarze oraz powycinać warzywa i owoce z filcu. Na stanowisku podologicznym uczestnicy mogli skorzystać ze specjalistycznego sprzętu, umożliwiającego badanie i ocenę wad stóp, a na szukających chwili odprężenia czekało stanowisko z masażem. Ponadto, uczestnicy mogli pograć w tenisa stołowego oraz wspinać się na ściance pod czujnym okiem naszej przeszkolonej kadry.

Serdecznie dziękujemy Powiatowemu Zespołowi Szkół Policealnych im. Z. Kieturakisa w Wejherowie, Podoclinic oraz Carving-Art za wsparcie w organizacji tego szczególnego dla nas dnia.

 

Galeria zdjęć DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ

Film DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ

VIII POWIATOWY DZIEŃ PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA 
W ramach realizacji działań "Szkoły Promującej Zdrowie" uczniowie klasy 2ABC wzięli udział w niezwykle ciekawym, edukacyjnym wydarzeniu, zorganizowanym przez Powiatowy Zespół Szkół Policealnych w Wejherowie. Na młodzież czekały konsultacje dietetyczne, stomatologiczne i podologiczne, a także terapie relaksacyjne. 
Uczniowie mogli sprawdzić swoje wskaźniki BMI oraz dowiedzieć się, czy nie grożą im wady postawy i schorzenia stóp. Wypróbowali także alkogogle, które odwzorowują stan po spożyciu alkoholu i symulują skutki picia , w tym dezorientację, zniekształcenia widzenia, zmianę percepcji głębi i odległości. Ponadto mogli skorzystać z zabiegów relaksacyjnych oraz sprawdzić swoją wiedzę o prawidłowej higienie jamy ustnej.
Z chęcią weźmiemy udział w podobnym wydarzeniu już za rok !

ŁĄCZY NAS KREW, KTÓRA RATUJE ŻYCIE
Nasza szkoła dołącza  do kampanii pod hasłem  „Łączy nas krew, która ratuje życie”. Celem  kampanii jest przekazanie odbiorcom szlachetnej idei, mówiącej o tym, że żyjemy nie tylko dla siebie i pomaganie od zawsze było wpisane w nasz krwiobieg. 
To w naszych żyłach krąży bezcenne dobro, które ratuje życie, jeśli się nim dzieli z innymi. W ramach kampanii nakłaniamy do spełniania dobrych uczynków.  Apelujemy: oddawajmy krew, „bo tętni w nas dobro”.
Rejestracja chętnych by zostać honorowym dawcą krwi odbędzie się jutro,  25 listopada w WCK w Wejherowie w godz.: od 9:00 do 14:00. Serdecznie zapraszamy!!!

MIKOŁAJKOWE ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM
Dnia 05.12.2022 roku w hali OSW odbyły się Mikołajkowe Zawody w Tenisie Stołowym. W zawodach brali udział  wszyscy obecni uczniowie. Turniej mikołajkowy wyłonił złotych, srebrnych i brązowych medalistów. Gratulujemy!!!

ŚWIĄTECZNA AKCJA PIERNIKOWA

Po raz drugi w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował i przeprowadził Świąteczną Akcję Piernikową z zamiarem zebrania funduszy na cele charytatywne. Pyszne pierniki, które przygotowali nasi uczniowie pod kierunkiem Pani Doroty Ciskowskiej oraz Pana Piotra Struka, rozeszły się w błyskawicznym tempie. Koordynatorzy akcji tj. Pani psycholog Jola Zarzycka oraz Pan Przemek Gleske, byli bardzo dumni z młodzieży i zapowiedzieli kontynuację dzieła w przyszłym roku. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję oraz Darczyńcom. Życzymy Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Szkolenie kadry w ramach realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie
W grudniu odbyło się szkolenie e-learningowe "Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla grup zawodowych zaangażowanych w działania na rzecz walki z nadwagą i otyłością w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025", które zostało zorganizowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB.  Wzięło w nim udział 70% wszystkich pracowników Szkoły Ponadpodstawowej i Internatu. W ramach szkolenia omówiono między innymi:
  • zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze u dzieci i młodzieży,
  • rolę edukacji żywieniowej w szkole i przedszkolu oraz przykłady jej dobrych praktyk,
  • opodatkowanie żywności o ubogiej wartości odżywczej jako strategii profilaktyki chorób cywilizacyjnych,
  • aktywność fizyczną – niezbędny warunek prawidłowego rozwoju organizmu,
  • kondycję psychiczną dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie i kontaktach online.
Szkolny test wiedzy o zdrowym odżywianiu
13 stycznia zespół Szkoły Promującej Zdrowie zorganizował test wiedzy o zdrowym odżywianiu. Test był przeznaczony dla uczniów szkoły branżowej, nauczycieli, instruktorów zawodu i pracowników niepedagogicznych. Wzięło w nim udział 64% uczniów, 58% nauczycieli, 30% instruktorów zawodu oraz 100% pracowników niepedagogicznych. Była to pierwsza część testu, druga część odbędzie się w czerwcu. Wtedy też poznamy wyniki ogólne i zwycięzców. 

ZIMOWY BIEG ULTRA WAY
W dniu 14.01.2023 r. w naszym Ośrodku odbył się II Zimowy Festiwal Biegowy Ultra Way. Biegi odbywały się na czterech dystansach i jako pierwsi wystartowali zawodnicy biegnący dystans 75 km. Szybka sarna 10 km Pół dzika 27 km, Tropem rysia 53 km, Nocny Jeleń 76 km. Pierwszy zawodnik przybiegł z czasem 7:24:57, drugi zawodnik z czasem 7:33:16, trzeci zawodnik z czasem 7:54:01. Gratulujemy! Bieganie jest jedną z najlepszych form spędzania czasu. Warto zacząć, warto spróbować . Bieganie daje spokój ducha, odreagowanie codziennych stresów , mnóstwo frajdy. Bieganie ma szereg zalet i daje mnóstwo możliwości, aby się rozwijać i konstruktywnie spędzać czas.

"WALENTYNKI NA SPORTOWO"

"WARSZTATY KULINARNE"
W zeszłym tygodniu w naszej pracowni gastronomicznej odbyły się warsztaty kulinarne (patronat CHEF'S CULINAR), które poprowadził Pan Krzysztof Kowalczyk. Młodzież mogła nauczyć się od Mistrza kuchni różnych, ciekawych, a przede wszystkim zdrowych rozwiązań kulinarnych.

ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
Dzień kolorowej skarpetki
Dzień 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, a także od 2005 roku Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta wiąże się z istotą tego zaburzenia – trisomią 21 chromosomu, powodującą zespół wad wrodzonych u osób nią dotkniętych. W naszej szkole postanowiliśmy włączyć się w obchody tego wyjątkowego dnia z uwagi na naszych kolegów i koleżanki, którzy przyszli na świat z Zespołem Downa. Wkładając w tym dniu kolorowe skarpetki nie do pary solidaryzowaliśmy się z tymi niezwykłymi ludźmi oraz z ich rodzinami. Pani psycholog wprowadziła nas w tematykę dnia i wyjaśniła znaczenie kolorowych, niedopasowanych skarpetek, będących synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Pamiętajmy, że każdy człowiek jest wyjątkowy i zasługuje na szacunek.

ZAWODY BADMINTONA
Dnia 24.03.2023 r. odbyły się zawody badmintona w ramach PLA. Młodzież szkół ponadpodstawowych brała udział w turnieju. Ruch jest jednym z elementów przybliżających osoby ze spektrum autyzmu do radosnego, społecznego i zdrowego sposobu życia . Wszyscy uczestnicy turnieju rozegrali mecze i otrzymali pamiątkowe medale. Gratulujemy!

Szkoła Promująca Zdrowie - warsztaty dla rodziców z profilaktyki jamy ustnej przeprowadzone przez p. Beatę Świś i słuchaczki z Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa.

MARSZ "RAZEM DLA AUTYZMU" 
Dzisiaj14 kwietnia w Wejherowie odbyły się  obchody Dnia Świadomości Autyzmu. Wejherowskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem zaprosiło wszystkich na Plac Jakuba Wejhera, gdzie czekały na gości zaplanowane liczne atrakcje. Celem wydarzenia jest solidaryzowanie się z osobami ze spektrum autyzmu.

Wizyta w DENTX
W ramach realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie klasy 1A i 1CD wybrały się wraz z nauczycielami do Centrum Zdrowego Uśmiechu DentX w Wejherowie. Uczniowie mieli okazję poznać pracę stomatologa, zwiedzić klinikę i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat zdrowia jamy ustnej. Można było usiąść na fotelu pacjenta, przyjrzeć się dokładnie różnorodnym sprzętom i narzędziom, a nawet sprawdzić, jak niektóre z nich działają. Uczniowie przypomnieli sobie, jak prawidłowo szczotkować zęby i korzystać z nici dentystycznej, dowiedzieli się także, jak często powinno się chodzić do dentysty. Bardzo dziękujemy DentX za umożliwienie nam wizyty, a w szczególności Pani Darii za oprowadzenie nas i podzielenie się swoją wiedzą.

BIERZEMY UDZIAŁ W KONFERENCJI Z ZAKRESU TEMATYKI DBANIA O ZDROWIE PSYCHICZNE MŁODZIEŻY "LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ"

11 września uczniowie naszej szkoły wybrali się do Wodnych Ogrodów, gdzie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych promujących zdrowy i aktywny tryb życia. Na uczniów czekało wiele wodnych atrakcji m.in dzika rzeka, ławki z masażem powietrznym, kurtyna wodna czy też siatka do wspinaczki. Wyjście na basen było dofinansowane z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Dziękujemy za wspaniałą przygodę! 

Jak co roku i tym razem nie mogło nas zabraknąć w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. W tym roku akcja odbyła się 30 raz, a hasłem przewodnim było " Sprzątanie Świata łączy ludzi". Pamiętajmy, że Ziemia to NASZ wspólny dom. Warto o niego zadbać by móc cieszyć się zdrowym środowiskiem, które ma bezpośredni wpływ również na nią samych!

30.09.2023 r. odbyła się coroczna Spartakiada Młodzieży Niesłyszącej do lat 11,15 i 19. Zawody odbyły się na stadionie OSiR w Raciborzu l. Startowało w nich 10-ciu zawodników szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych. Zawody poprzedziło uroczyste otwarcie.

Konkurencje rozegrano już w strugach ulewnego deszczu, ale nasi zawodnicy byli bardzo dzielni i mimo wszystko zdobyli wspaniałe medalowe miejsca. Bardzo im gratulujemy!!


W dniach 06-07.10.2023 r. w hali sportowej naszego ośrodka odbyły się Mistrzostwa Polski

Niesłyszących w Tenisie Stołowym. W mistrzostwach wzięło udział 32 zawodników z pięciu klubów. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Losowanie przeprowadziła sędzia zawodów Pani Małgorzata Fidala, która profesjonalnie nadzorowała rywalizację. Na zawodach obecni byli Prezes Polskiego Związku

Sportu Niesłyszących Pan Wojciech Stempurski oraz Pan Wiesław Pięta trener główny kadry narodowej niesłyszących tenisa stołowego. W wyniku rywalizacji sportowej nasi zawodnicy zdobyli medale. Bardzo im gratulujemy!


20 października 2023 roku w szkole ponadpodstawowej odbyło się spotkanie młodzieży z funkcjonariuszami Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie, którzy przedstawili zagadnienia przestępstw popełnianych przez nieletnich oraz ich konsekwencji. Spotkanie dotyczyło profilaktyki uzależnień, stosowania substancji psychoaktywnych przeciwdziałania przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej oraz cyberprzemocy. Uczniowie mieli możliwość zadania nurtujących ich pytań i uzyskali rzeczowe odpowiedzi. Większa świadomość to większe bezpieczeństwo! Dziękujemy za spotkanie.


15 listopada w szkole ponadpodstawowej uczniowie 
uczestniczyli w warsztatach z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały  zorganizowane dzięki współpracy naszej placówki z jednostką wojskową. Poprzez zabawę i zajęcia praktyczne nasi uczniowie poznali w jaki sposób radzić sobie w nagłych sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, co zrobić, aby zadbać o własne bezpieczeństwo oraz jak prawidłowo reagować i wezwać pomoc.

Na zaproszenie Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych im. Zdzisława Kierutakisa w Wejherowie mieliśmy okazję uczestniczyć w lX Powiatowym Dniu Promocji Zdrowego Stylu Życia. Wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach, podczas których zachęcano

nas do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych oraz dbania o zdrowie. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu promującego zdrowy styl życia. Skorzystaliśmy z konsultacji dietetycznych stomatologicznych i kosmetycznych.


29 listopada nasza szkoła wzięła udział w webinarze #FakeNoMore: prywatność w sieci dedykowanym dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Dzięki webinarowi poszerzyliśmy wiedzę dotyczącą ustawień prywatności, phishingu. Poznaliśmy dobre praktyki korzystania z mediów społecznościowych, a także dowiedzieliśmy się, jak mądrze budować hasła i jakie dodatkowe kroki warto podjąć, aby zabezpieczyć swoją cyfrową tożsamość. Przypomnieliśmy sobie, jak ważne jest szanowanie naszej oraz cudzej prywatności.


4 grudnia 2023 roku w hali 
Sportowej OSW w Wejherowie odbyt się Mikołajkowy Turniej BadmintonaPrzedstawiciele 16 klas wzięli udział w rozegranym dzisiaj turnieju. Zawodnicy doskonalili swoje umiejętności gry,ale również sędziowania. Ponadto jak zawsze prócz dobrej zabawy chodziło o coś więcej, czyli i aktywny i zdrowy tryb życia! Wszyscy zawodnicy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. Dziękujemy Wam Drodzy uczniowie za zaangażowanie i walkę!!! Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok!"SPORTOWO I MIKOŁAJKOWO"

08.12.2023 r. młodzież naszego ośrodka uczestniczyła w zajęciach na basenie. Celem wyjazdu było propagowanie zdrowego trybu życia poprzez uprawianie sportów wodnych. Uczniowie pod opieką ratowników i opiekunów mogli wykazać się umiejętnością pływania. Na basenie czekało na nas wiele atrakcji takich jak: zjeżdżalnia, jacuzzi i basen. Dziękujemy za kolejny, wspólnie spędzony czas, który został dofinansowany z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.


Za nami piękny, sportowy dzień, pełen emocji i 
zdrowej rywalizacji. 19 lutego w hali sportowej OSW odbył się Walentynkowy Turniej Unihokeja. Dziękujemy naszym uczniom za godną pochwały 
postawę na boisku oraz pełną zaangażowania grę. 


23 LUTY to  ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJA
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest czwartą najpoważniejszą
chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce stanowi 3-4 procent ludności. W auli odbyło się spotkanie ze szkolną psycholog, która wzmocniła świadomość uczniów na temat przyczyn oraz objawów depresji, a przede wszystkim udzieliła wskazówek dotyczących wspierania osób dotkniętych chorobą. Nie bądźmy obojętni, reagujmy, bądźmy obecni.


Dnia 22.02.2024 r w Zespole Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku, w ramach Pomorskiej Ligi Autystów odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Do turnieju przystąpiło 4 zawodników szkól ponadpodstawowych. W wyniku rywalizacji sportowej w grze pojedynczej nasi uczniowie zajęli 3 i 4 miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom.


W ramach działań naszego problemu priorytetowego "Szkoły Promującej Zdrowie" gościliśmy dentobus - nowoczesny, profesjonalnie wyposażony, mobilny gabinet dentystyczny dysponujący m.in. specjalistycznym, sterowanym elektronicznie fotelem dentystycznym, zestawem punktowego RTG oraz niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi. Celem było zwiększenie dostępności profilaktyki leczenia dla dzieci oraz młodzieży, by w przyszłości ograniczyć miejscowe i ogólnorozwojowe następstwa choroby próchnicowej zębów. Każdy uczeń został przebadany oraz otrzymał informacje o stanie uzębienia i wskazówki do utrzymania zdrowego uśmiechu. Mamy nadzieję, że dostęp do profilaktyki stomatologicznej przybliży naszym uczniom temat higieny jamy ustnej i zmniejszy lęk przed wizytami u dentysty.


20 MARCA to ŚWIATOWY DZIEŃ JAMY USTNEJ. Zespół Szkoły Promującej Zdrowie w tym roku szkolnym intensywnie monitoruje działania na rzecz zdrowia i odpowiedniej higieny jamy ustnej, dlatego nie mogliśmy zapomnieć o tak ważnym dniu. Mieliśmy świetną okazję by przypomnieć sobie o 4 podstawowych zasadach dbania o zdrowe zęby. Pani Patrycja podsumowała akcję Dentobus, przypomniała zasady dbania o zęby i wraz z p.Dyrektor rozdała wyniki naszych badań profilaktycznych. Spisaliśmy się na medal o i obiecujemy, że w przyszłym roku nasze wyniki będą jeszcze lepsze!


SPOTKANIE W RAMACH PROFILAKTYKI: "ZNAMIĘ! ZNAM JE?" Uczniowie szkoły ponadpodstawowej, zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi raka skóry- czerniaka. Dowiedzieli się jaki wygląd znamion powinien niepokoić, kiedy udać się do specjalisty i jak dbaćo skórę podczas kąpieli słonecznych. Dbajmy o siebie!