Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszacych i Słabosłyszących w Wejherowie

Szkoła Promująca Zdrowie w SP nr 10

Cykl zajęć "Alternatywne metody spędzania wolnego czasu" - międzyszkolny turniej tenisa stołowego z rozgrzewką  


 Hokej 
Jak co roku zawitał do nas Szkolny turniej w unihokeja, gdzie udział zawsze biorą uczniowie naszego Ośrodka!

Ogólnopolski Turniej w Piłce Nożnej Niesłyszących Juniorów
 Nasi uczniowie zdobyli I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju w Piłce Nożnej Niesłyszących Juniorów w Olecku!


1 .12.2019 roku koordynatorem SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE w naszym Ośrodku została pani Małgorzata Ossowska.

12.12.2019 roku p. Małgorzata Ossowska i p. Arkadiusz Rumpca wzięli udział w  szkoleniu pt. "Wybór i formułowanie problemu priorytetowego w planowaniu działań w Przedszkolu i Szkole Promującej Zdrowie organizowanym przez p. Joannę Dzienis.


Czekoladowe ciasteczka owsiane, czyli jak podczas weekendu w internacie, wychowankowie przygotowują smaczny podwieczorek.

Promując zdrowy styl życia zwiedzamy Kamienne Kręgi w Wesiorach oraz bierzemy udział w warsztatach w Ogrodzie Botaniczny w Gołubiu.

"Koń - moje hobby". Promujemy zdrowy styl życia wychowanków internatu.Zajęcia kulinarne w najstarszej grupie chłopców w internacie.


"Zimą także dbamy o zdrowie" - dziewczynki "duże i małe" biorą udział wzajęciach tanecznych na hali sportowej.

Także podczas nauki zdalnej związanej z zagrożeniem epidemii koronawirusa w Polsce, promujemy zdrowy styl życia wśród naszych wychowanków.
Promocja zdrowia podczas nauczania zdalnego poprzez aplikacje Teams w internacie w I grupie dziewcząt. 

"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH" - zajęcia sportowe.

"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH" - jesienią, kiedy na dworzu pada i pada, chętnie korzystamy wyjść na halę sportową.

"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH" - nasi wychowankowie aktywnie korzystają z zajęć na siłowni i w salce tanecznej.

Mimo ograniczeń związanych z zagrożeniem koronawirusem, aktywność fizyczna na śniegu, sprawia naszym wychowankom bardzo dużo radości...


 Święta poza szkołą
Uczniowie naszej szkoły dzielnie przygotowują się do Świąt. Podczas zdalnego nauczania pieką świąteczne przysmaki, kruche ciasteczka i pierniki.

Po raz kolejny spotykamy się z naszymi wychowankami poprzez aplikację Teams, ale nawet wtedy zachęcamy je do regularnej aktywności fizycznej.

17 marca 2021 roku odbyło się szkolenie przeznaczone dla przedszkoli i szkół/placówek zainteresowanych ubieganiem się o  Krajowy Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie",
w którym braliśmy udział.
Prowadzącymi były p. Elzbieta Sumowska, Joanna Pichlak z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Malborku.


"I ZNOWU RAZEM" - nasi wychowankowie uczą się już stacjonarnie, wrócili do internatu i chętnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju aktywność ich fizycznych w lesie, w pobliżu naszego ośrodka.

 

Rok szkolny 2021/2022

Cel działań naszego Ośrodka w roku szkolnym 2021/2022

Podnoszenie motywacji i podejmowanie działań zachęcających uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego, dbania o własne zdrowie, rozwijanie umiejętności związanych z prawidłowym odżywianiem oraz wzrost aktywności ruchowej.

Koordynatorem Programu Szkoła Promująca Zdrowie zostaje pani Anna Maciejewska.

W skład zespołu wchodzą : Zyta Dzienisz, Katarzyna Penkowska, Hanna Śledź, Anna Lietzau, Kamil Kaluziński, Marzena Szaro – Truchan, Małgorzata Ossowska, Alicja Zielińska, Przemysław Gleske, Katarzyna Malinowska -Rezk, Katarzyna Sokołowska, Tadeusz Czonstke i Beata Baranowska.

Plan działań w roku szkolnym 2021/2022


Zajęcia sportowo-rekreacyjne

W tym roku szkolnym postanowiliśmy zadbać o formę fizyczną i zdrowie uczniów szkoły podstawowej, a powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” będzie towarzyszyło wszystkim naszym prozdrowotnym działaniom.

28 września nasi wychowankowie udali się na zajęcia sportowo-rekreacyjne do Aquaparku w Redzie. W tej krainie wodnych przygód czekało na wszystkich wiele atrakcji. Żaden z uczestników nie odmówił sobie zabawy na szalonych zjeżdżalniach, obrotowym aquaspinerze czy wodnej ścieżce. Kto chciał mógł skorzystać z relaksu w gorącym, wodnym wulkanie. Pośród kolorowych basenów i zakręconych zjeżdżalni budowaliśmy swoją wytrzymałość, odporność fizyczną i wzmacnialiśmy kręgosłup. Radość i zdrowa energia towarzyszyły nam przez cały dzień.

Czy jest nadal w szkole uczeń, który nie lubi wody? Po zajęciach w aquaparku z pewnością nie.


 Szkolenie
Program MEiN i AWF „Aktywny powrót do szkoły”. Projekt, pt. "Powrót uczniów do szkoły po pandemii" jest jednym z 4 programów wsparcia uczniów, zapowiadanych przez Ministra Edukacji i Nauki.


Sprzątanie Świata
Przyłączamy się do ogólnopolskiej 28 Akcji Sprzątanie świata-Polska pod hasłem: Myślę, więc nie śmiecę. Uczestniczymy w tej akcji już kolejny raz!


Spartakiada Sportowa Młodzieży Niesłyszącej
 Spartakiada Sportowa Młodzieży Niesłyszącej Spartakiada Sportowa Młodzieży Niesłyszącej do lat 11, do lat 14, do lat 17 Warszawa , dn. 17-19.09.2021 r. Udało się! Zdobyliśmy wszystko co było do zdobycia.
 


"Dzień Ziemniaka"
A wieczorem... Po kolacji... Wychowankowie Internatu w ramach realizacji Szkoła Promującej Zdrowie zaczęli świętować "Dzień Ziemniaka".
Wszyscy chętni chłopcy wraz z wychowawcami przyszli do internatu dziewczynek.
Dziewczynki przez kilka wcześniejszych dni przygotowywały wspólnie z wychowawczyniami rozmaite akcesoria do wspólnej zabawy.
I tak:
1) w holu pojawiła się pierwsza atrakcja, czyli "FOTO ZIEMNIAK", gdzie na tle olbrzymiego ziemniaki wszyscy chętni zrobili sobie zdjęcia
2) następnie w świetlicy I grupy dziewcząt wychowankowie obejrzeli prezentację na temat roli ziemniaka i innych warzyw w życiu człowieka oraz sposobów wykorzystania ich do wykonania różnorodnych stworków, zwierzątek i ludzików...
3) kolejnym krokiem było, dzięki wykorzystaniu własnej wyobraźni, kreatywności i poczuciu humoru stworzenie własnego "Ziemniaczanego Ludka". Oczywiście wszystkie prace były bardzo ciekawe i zostały umieszczone w "Galerii Stworka".
4) na zakończenie na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka oraz tańce przy "ziemniaczanych piosenkach".

Czy wiecie, że ziemniak jest warzywem, które przybyło do Polski z Ameryki Południowej? Choć szarobury i nieco brudny, króluje na naszych stołach od lat. Warto go jeść i doceniać, bo jest zdrowy, bogaty w witaminy i minerały oraz bardzo smaczny. 

28 października podczas Dnia Ziemniaka uczniowie szkoły podstawowej mogli poznać walory tego warzywa. W ramach realizacji programu „Szkoła Promująca Zdrowie” odbyły się konkursy i zawody sportowe z  ziemniakiem w roli głównej. Rzucanie do celu, slalom z ziemniakiem na łyżce, kręgle, skakanie w workach a także sadzenie kartofli to atrakcje, w których braliśmy udział. Po dawce pozytywnej energii i sportowej rywalizacji czekały na wszystkich pieczone w ognisku ziemniaki i kiełbaski.

Galeria zdjęć Dzień Ziemniaka 2021

Najmłodsi uczniowie klas 1-3 świętują Dzień Ziemniaka. 
Uczniowie z zespołu terapeutycznego oraz z kl IIIa robiły jarzynowe zwierzęta z ziemniakiem w roli głównej.


"Jabłko – magiczny owoc” 
Warsztaty dla dziewcząt
Bycie nastolatką nie jest łatwe. Zwłaszcza dojrzewanie to burzliwy i emocjanalny, a jednocześnie naturalny okres życia, który musi przejść nastoletnia dziewczyna, aby stać się młodą kobietą.
W ramach Programu Profolaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt w internacie dziewczynek odbyły się zajęcia warsztatowe pt. "Akademia Dojrzewania", które na zaproszenie wychowawczyń p. Czesi i p. Małgosi poprowadziła p. Pielęgniarka.
Dziewczynki z zaangażowaniem brały udział w zajęciach, podczas których dowiedziały się jak zaobserwować i zrozumieć zmiany w swoim wyglądzie i zachowaniu oraz jak zaakceptować swoje "nowe" ciało i nauczyć się o nie dbać.Wycieczka na targ
Mając na uwadze zdrowe odżywianie uczniowie Szkoły Podstawowej klasy III a, II a i zespołu terapeutycznego 1-3 wybrali się na miejscowe targowisko. Trudno się zdecydować, czy lepsze są warzywa czy owoce ? Najlepiej kupić jedno i drugie. Z warzyw możemy robić pyszne sałatki, a z owoców zdrowy sok. Wycieczka na targ zawsze dostarcza wiele wrażeń!
Wycieczka do pobliskiego ogrodu
W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie zespołu terapeutycznego wybrali się na dydaktyczną wycieczkę do pobliskiego ogrodu. W ogrodzie dzieci poznawały nazwy warzyw i owoców. Wycieczka dostarczyła też dawkę zdrowego powietrza i odrobinę ruchu.Wyrabianie i pieczenie ciasta 

Każdy lubi owoce ale nie każdy potrafi zrobić pyszne ciasto.

Uczniowie klas SP a, SP b i SP c przygotowały ciasto o niskiej zawartości tłuszczu i cukru.

Wyrabianie i pieczenie ciasta dostarczyło im wiele przyjemnych wrażeń.Tydzień warzyw i owoców
Zdrowa żywność, a także zalety jedzenia owoców i warzyw – te zagadnienia nie są obce naszym uczniom. Wraz z nauczycielami dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione, warzywa i owoce, z których przyrządzano zdrowe przekąski, pyszne soki, surówki, sałatki i ciasta. Nie obyło się bez rozmów o przyniesionych produktach. Młodsze dzieci uczyły się nazw owoców i warzyw. Starsze rozwiązywały krzyżówki i rebusy.  Na zajęciach technicznych i kreatywnych uczniowie wykazywali się kulinarnymi umiejętnościami by potem skonsumować to co przygotowali. 

Od poniedziałku w naszej szkole trwa tydzień warzyw i owoców.

Uczniowie zespołu terapeutycznego czyli Agatka, Franuś i Fabian przygotowali pyszny sok marchewkowy. W przeciwieństwie do wielu innych soków przygotowuje się go na zimno co oznacza, że zachowuje wszystkie cenne właściwości marchwi – a jest ich naprawdę mnóstwo! Warto go pić codziennie nie ze względu na jego smak, lecz przede wszystkim na walory zdrowotne.

Tydzień warzyw i owoców trwa! Nasi kochani uczniowie z zespołu SP a, SP b i SP c przygotowali sok warzywno – owocowy z marchwi, jabłek i imbiru. Taki sok jest zdrowy i ma wiele witamin. Mamy nadzieje, że pozostałe dzieci i młodzież naszej szkoły przyłączą się do naszej akcji.
Dzieci z klasy III a i I ZW SP w ramach projektu Warzywa i owoce w szkole postanowiły zrobić bardzo smaczny i zdrowy sok marchwiowo - jabłkowy. Pracy było bardzo dużo ale ta forma nauki dzieciom bardzo się spodobała - nauka przez zabawę.Poniżej przedstawiamy Wam fotorelacje z zajęć.
Uczniowie klasy Sp C poznają nazwy owoców i warzyw. Przez zabawę do nauki - takie mamy hasło dnia.  Wszyscy uczniowie lubią, kiedy Pani Hania chwali ich prace. W szczególności Karolina, która zawsze stara się być najlepsza. Po części teoretycznej jutro część praktyczna będziemy układać obrazy z owoców. 
Uczniowie klasy SpA, SpB i SpC przygotowali obrazy z owoców. Do kompozycji wykorzystali: winogrona, jagody, jabłka, gruszki, banany, kiwi i kaki. Z  pozostałych owoców zrobili sałatkę owocową, którą skropili odrobiną soku z cytryny. Tak przygotowane owoce zniknęły  w mgnieniu oka z talerzy.

W ramach tygodnia owoców i warzyw wychowawcy wraz z uczniami rozmawiali o dobroczynnym działaniu warzyw i owoców w naszej diecie. Odbyły się wspólne rozmowy, gry i zabawy z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych w postaci quizów i gier interaktywnych. Ta forma przyswajania wiedzy spodobała się uczniom najbardziej!
Klasa 2b i 1a 19.11.2021r. wykonała szaszłyki owocowe. Dzieci częstowały uczniów innych klas oraz nauczycieli. Wszystkie zniknęły równie szybko, jak zostały zrobione.
Zamiast Fanty, zamiast Coli, zdrowy napój imbirowy" - Pod tym hasłem uczniowie klasy SPc samodzielnie przygotowali zdrowy napój w skład którego wchodzi imbir, miód i cytryna. Uczniowie chętnie zamienili niezdrowe napoje na dzbanek pełen zdrowia.
Uczniowie klas SPa, SPb, SPc z pomocą nauczycieli organizują ogródek szkolny. Wraz z przyjściem wiosny zakwitną w nim kwiaty, które wyrosną z zasadzonych dziś przez uczniów cebulek.

Uczniowie z klas 1a, 2a, 2b i 3b poznały miejsce ziemniaków w piramidzie żywienia, dowiedziały się skąd przywędrowały do naszych kuchni, oraz jakie mają wartości odżywcze. Następnie, poznały wiersz Hanny Łochockiej " Co można zrobić z ziemniaka?" i rozmawiały na temat znanych i lubianych potraw z ziemniaków. Wszyscy jednogłośnie zdecydowali, że frytki są najsmaczniejsze. Wspólnie ustaliliśmy i zapisaliśmy na tablicy plan działania a następnie przystąpiliśmy do pracy. Przetworzone ziemniaki wspólnie zanieśliśmy do kuchni i przekazaliśmy paniom kucharkom. Zobaczyliśmy także urządzenia wykorzystywane w kuchni.
Gotowe frytki windą trafiły do naszej sali. Były najlepsze na świecie :)

Korzystając z uroków jesieni, a dokładniej mówiąc z jej owocowych darów, postanowiliśmy urozmaicić nasze śniadania w zdrowe przekąski. Dzieci z klasy Ib i II a wykonały szaszłyki ze swoich ulubionych owoców. Na patyczkach królowały: jabłka, gruszki i winogrona. Nie zabrakło również owoców egzotycznych, takich jak: banan, pomarańcza czy kiwi. Samodzielne wykonanie szaszłyków sprawiło dzieciom mnóstwo frajdy, a przy okazji powtórzyliśmy nazwy oraz pisownię owoców. 
Dbać o zdrowie to też dbać o higienę jamy ustnej i zęby.
Uczniowie naszej szkoły w Powiatowym Zespole Szkół Medycznych w Wejherowie brały udział w warsztatach stomatologicznych. Dzieci uczyły się jak prawidłowo szczotkować zęby. Segregowały do odpowiednich koszyczków obrazki przedstawiające produkty zdrowe i szkodliwe dla zębów. Kolorowały " stomatologiczne obrazki. Odwiedziły też nowoczesny gabinet, w którym mogły przetestować wygodny fotel i wypróbować narzędzia stomatologiczne.Drugie śniadanie

"W szkole podstawowej wszyscy są uśmiechnięci przez cały dzień, bo wiedzą, że drugie śniadanie jest OK”.

Czy wiecie, że spożywanie drugiego śniadania jest równie ważne jak pierwsze?  Dzięki niemu przedłużamy sobie dawkę energii

 i witalności na resztę dnia, unikamy nieprzyjemnego poczucia głodu, a także apatii, złości i zmęczenia. Wiedzą o tym nauczyciele SP, którzy 26 listopada podczas akcji „Zdrowo i wesoło czyli drugie śniadanie nauczycieli” zachęcali do regularnego konsumowania pełnowartościowego drugiego śniadania. Kolejna akcja promująca potrzebę spożywania drugiego śniadania odbędzie się w grudniu.Wyjazd do Aquaparku w Redzie

W śnieżny, piątkowy dzień klasy IVa, Va i VIIa ćwiczyły swoje pływackie umiejętności w Aquaparku w Redzie. Pobyt na basenie był dla wszystkich czasem aktywnej nauki i dobrej zabawy jednocześnie. Ćwiczyliśmy jak prawidłowo oddychać w wodzie, wzmacnialiśmy kręgosłupy, a przede wszystkim dostarczyliśmy naszym ciałom pozytywnej energii, niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania zimą.

Cykl warsztatów kulinarnych w szkole ponadpodstawowej "Pierniki na święta" Mikołajkowe Zawody Sportowe
Jako „Szkoła Promująca Zdrowie” wykorzystujemy każdą okazję, by zachęcać naszych uczniów i ich nauczycieli do aktywnego spędzania czasu. 6 grudnia odbyły się Mikołajkowe Zawody Sportowe. Działo się na naszej hali, oj działo… Energia i duch sportowej rywalizacji rozpierał wszystkich. Każdy znalazł konkurencję sportową, w której mógł zabłysnąć formą i umiejętnościami sportowymi. Można było wykazać się siłą mięśni podczas toczenia śnieżnej kuli, sprawdzić swoją szybkość oraz koordynację ruchową w czasie pokonywania prezentowego toru przeszkód, spróbować jazdy na hulajnodze wioząc wór prezentów a także wziąć udział w turnieju tenisa stołowego. Na zakończenie sportowych zmagań każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy mikołajkowy medal.

W zdrowym ciele, zdrowy duch!
 W dniu 09.12.br. na boisku hali sportowej OSW rozegrały się dwa mecze pomiędzy uczniami OSW a ministrantami.


Pieczenie pierniczków w pracowni technologii gastronomicznej

Szkolenie nauczycieli "Zajęcia nie do końca ruchowe”
Szkolenie nie zawsze musi być w pozycji siedzącej. Przekonali się o tym nauczyciele, którzy brali udział w szkoleniu z dr Iwoną Bonisławską z AWFiS  Gdańsk. Najpierw trochę teorii jak dbać o zdrowie a potem … zdrowy ruch. Ćwiczenia rozgrzewające były preludium do rozgrywek w fantastyczną grę MÖLKKY. 

Piernikowe szaleństwa - czyli jak zrobić zdrowe pierniki?
Czy można zrobić zdrowe pierniki?  Pierniki, których zapach nie tylko wypełni nasze nosy i spowoduje napad apetytu, ale również napełni serca tym, co nieuchwytne – świąteczną atmosferą, która jest związana ze wspólnym przygotowaniem ciasta, wykrawaniem bożonarodzeniowych kształtów 

 i próbowaniem jeszcze gorących ciastek, które dopiero co wyszły z piekarnika, ale „już, już, muszę ich spróbować, żeby sprawdzić, czy na pewno wyszły pyszne”. 

W naszej szkole uczniowie, postarali się, aby : 

- pierniki były z niską zawartością tłuszczu, zatem dodaliśmy masło klarowane, 

- mąka była zdrowa, czyli orkiszowa lub owsiana, 

- przyprawa korzenna była własnoręcznie wymieszana, 

- cukier i miód zastąpić suszonymi owocami. 

Pierniki wyszły idealne więc tym roku postanowiliśmy nasze wypieki przekazać pensjonariuszom wejherowskiego Domu Pomocy Społecznej. Radość i poczucie magii świąt było czuć wszędzie.  Konkurs na najładniejszy pierniczek.
Na początku grudnia w ramach projektu - Szkoła Promująca Zdrowie ogłosiliśmy konkurs na najładniejszy pierniczek. W konkursie udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Wszystkie pierniki były piękne i prezentowały się jak z cukierni. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy. Na zwycięzców czekają nagrody i dyplomy. Wszystkie pierniki trafiły do pensjonariuszy DPS w Wejherowie.
ZDROWE ŚNIADANIE NAUCZYCIELI - DRUGA EDYCJA


"Śniadanie moc daje"

W ramach Programu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie naszej szkole wzięli udział z akcji "Śniadanie moc daje".
Na godzinach wychowawczych uczniowie z przyniesionych produktów przygotowywali śniadania, a przy okazji mogli się dowiedzieć, co zdrowego można zjeść i dlaczego śniadanie jest takie ważne. Własnoręcznie przygotowany posiłek bardzo smakuje.
Badania pokazują, iż dzieci, które jedzą śniadanie przed szkołą, znacznie lepiej radzą sobie na lekcjach, ich pamięć jest lepsza i dłużej potrafią się skoncentrować. Mają również więcej energii i chęci do działania. Drugie śniadanie jest równie ważne jak pierwsze i możemy przygotować je sobie sami.

Zimowy Festiwal Biegowy Ultra Way

Nasz Ośrodek współorganizował Festiwal Biegowy Ultra Way, gdzie udział wzięli nasi uczniowie.


Cykl spotkań "w zdrowym ciele, zdrowy duch"
 
- warsztaty grupowe święty Walenty.
Ferie 2022
Ferie tuż, tuż. Mamy nadzieję, że wszyscy chętnie odpoczną od szkoły i od siebie wzajemnie.  Pamiętajcie, że najważniejsze jest Wasze zdrowie i bezpieczeństwo. 
Poniżej znajdziecie link do prezentacji. 
Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz dyrekcji życzymy udanego wypoczynku. 

Tydzień sałatek

Szkoła promuje zdrowie i promuje zdrowe odżywianie. Każdy z nas może przygotować zdrową i smaczną sałatkę. Nie potrzeba dużo składników. Wystarczy odrobina fantazji 
i sałatka gotowa.  W trakcie przygotowania wszyscy świetnie się bawili. Zobaczcie sami!
W ramach zajęć Szkoły Promującej Zdrowie chłopcy z internatu przygotowali zdrową, pachnąca i kolorową sałatkę owocową. Wszyscy pracowali z zapałem. Salatka byla przepyszną, taka trochę wiosenna. Szybko zniknęła z talerzy.


Dzisiaj w internacie dziewczęta przygotowały smaczną i zdrową sałatkę grecką

Dzisiaj w internacie dziewczęta tym razem wykonały pyszną sałatkę owocową. 

Zbliżają się  Święta Wielkanocne - zaczynają się przygotowania... Najmłodsi uczniowie  Szkoły Podstawowej już wysiali rzeżuchę.  


Zastanawiacie się, jak pogodzić zdrową dietę z zamiłowaniem do słodyczy? To proste, wystarczy zrobić ciasto marchewkowe! Wykorzystanie warzyw w domowych wypiekach to smaczny sposób na przemycenie do menu witamin, minerałów i błonnika.

Wielkanocne warsztatyWielkanocne warsztaty kulinarne.


Aktywne przerwy”  Szkoły Promującej Zdrowie to świetny pomysł na spożytkowanie energii, szczególnie między lekcjami, które wymagają od uczniów skupienia i głównie siedzenia w ławce. W naszej  szkole podczas przerw są ciekawe zabawy ruchowo - taneczne, zajęcia na świeżym powietrzu, zagadki logiczne,  łamigłówki i kreatywne zadania- wyzwania dla każdego ucznia.


 Spotkanie się z pielęgniarką szkolną 

W ramach działań promujących  zdrowy styl życia, spotkaliśmy się z pielęgniarką szkolną -  panią Bernadetą Papke. Głównym celem spotkania było uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o zdrowie poprzez zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa zdrowa żywność oraz w jaki sposób same mogą wpływać na swoje zdrowie poprzez dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych (ograniczenie słodyczy, spożywanie owoców i warzyw). 

Zajęcia z hipoterapii
 są ulubionym zajęciem pozalekcyjnym. 


WIOSNA
 Aktywnie przywitaliśmy Wiosnę w ośrodku. Były wspólne zabawy integracyjne i oczywiście ognisko.

Nadeszła wiosna 
na którą tak wszyscy czekaliśmy. Piękna pogoda zachęca do nauki na świeżym powietrzu. Nic nie jest tak przyjemne jak nauka połączona z pracą w ogródku.


Wiosna na sportowo
 - integracja uczniów.


Zabawy podwórkowe - innowacja.
W ramach innowacji pedagogicznej "Wieżowiec' poznajemy zabawy popularne w dwudziestoleciu międzywojennym. 

Zabawy ruchowe.

Zajęcia rekreacyjne na bowlingu.


 MECZ SPARINGOWY! 
 Dzisiaj odbył się kolejny mecz sparingowy: ministranci kontra OSW 2. Dzisiejszy wynik to 9:6 dla naszych chłopaków z ośrodka.

Przemarsz naszych uczniów podczas obchodów dnia świadomości autyzmu połączony z warsztatami w szkole ponadpodstawowej dot. neuroróżnorodności.


 Zdrowe koktajle 
Pyszne koktajle owocowe! 


W  kwietniu  uczniowie naszej szkoły  miały możliwość poznania pana tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu.
 Dzięki opowieściom pszczelarza dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. poznały fascynujący świat tych owadów. Dowiedziały się dlaczego pszczoły tańczą, ile kwiatów muszą odwiedzić aby zebrać kropelkę miodu, czego się uczą w ulu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Miały możliwość zobaczyć strój pszczelarza – przymierzyć go, oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto.
Spotkanie zakończyło się degustacją chleba z miodem.
Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi.


W ramach Szkoły Promującej Zdrowie w terminie od 26.04 do 29.04.2022r odbyło się szkolenie nauczycieli, pracowników administracji i obsługi z zakresu żywienia. 
Pracownicy naszej szkoły poznali podstawowe zasady zdrowego żywienia, które przedstawiła dr Aleksandra Pięta z Krakowa. Szkolenie przeniosło nam sporą dawkę wiedzy, którą teraz możemy wykorzystać w pracy i życiu osobistym. 


Wizyta w przychodni lekarskiej " Bukowa"
W ramach integracji ze społecznością lokalną, uczniowie skorzystali z możliwości spotkania z p. pielęgniarką w Przechodni lekarskiej " Bukowa". Pielęgniarka wyjaśniła na czym polega jej praca. Uczniowie uzupełnili swoją wiedzę na temat profilaktyki zdrowia i dowiedzieli się jak zapobiegać chorobom.

W ramach " Szkoły Promującej Zdrowie" pracownicy naszego Ośrodka wykorzystując piękną majowa pogodę udali się na rajd rowerowy. Uczestnicy propagując zdrowy styl życia i aktywny wypoczynek na łonie natury pokonali kilkanaście kilometrów do Ośrodka Edukacji Przyrodniczno-Leśnej Muza. Spotkanie przyczyniło się do poprawy samopoczucia, pogłębiło więzi oraz  zachęciło nas do dalszych wyjazdów.


ZAWODY UNIHOKEJA
Turniej międzklasowy w unihokeja. 


 Pomorskie Żagle Wiedzy 
Pomorskie Żagle Wiedzy - kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów poprzez edukację morską i żeglarską.


Publiczna autoprezentacja SzPZ 
20 maja 2022 r.  w hali sportowej naszej szkoły odbyła się publiczna prezentacja osiągnięć i wyników autoewaluacji działań Szkoły Promującej Zdrowie. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Podczas uroczystości pokazaliśmy slajdy z naszych działań z ostatnich trzech lat oraz przedstawiliśmy wyniki badań. Po oficjalnej części wystąpili nasi uczniowie z krótkim programem artystycznym. w drugie części uroczystości uczniowie wzięli udział  warsztatach  oraz grach i zabawach sportowych.


WYJAZD DO AQUAPARKU W REDZIE
 27 maja znowu pluskaliśmy się w basenie. Spójrzcie na wspaniałą wodną zabawę i nasze zwinną jak ryby w wodzie młodzież!

Wycieczka do Malborka

W dniu 31 maja odbyła się wycieczka dydaktyczna klas I-III w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. ,,Poznaj Polskę". Zwiedzaliśmy Muzeum Zamkowe w Malborku i Zespół Pocystersko-Katedralny w Pelplinie. ,,Piękna nasza Polska cała..."Projekt Pomorskie Żagle Wiedzy
Zajęcia praktyczne w Yacht Club Rewa, gdzie nasi uczniowie uczą się żeglować, by w przyszłości zdawać na patent żeglarza jachtowego.


 Rok szkolny 2022/2023 

Plan działań na rok szkolny 2022/2023 

Obóz letni 2022 
Pobyt w Karpaczu to również wiele emocji sportowych. Turniej w tenisie stołowym. 

Sprzątanie świata – Polska
„Sprzątanie świata – Polska” o wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jak co roku przyłączamy do tej Akcji. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.


Rowerem po zdrowie

W Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla niesłyszących i słabosłyszących w Wejherowie odbyła się II edycja rajdu rowerowego "Rowerem po zdrowie".
Założeniem rajdu jest zachęcenie rodziców naszych uczniów, jak i samych uczniów naszego ośrodka do aktywnego spędzania czasu. W rajdzie biorą, również udział nauczyciele i pracownicy Ośrodka.
W sobotę 24 września wystartowało pięć osób. W składzie: jeden nauczyciel, 3 uczniów oraz jeden rodzic. Trasa, była zaplanowana na 17 km (Ośrodek- Muza; Muza- Ośrodek). Zaangażowanie grupy, było w 100%, co pozwoliło na pokonanie trasy w półtorej godziny - co uważamy za sukces!
Mamy nadzieję, że kolejna edycja, będzie opiewać o większą liczbę uczestników, co pozwoli na wspólne spędzanie czasu w doborowym towarzystwie!


 Wycieczka do Sopotu 


 Szkolny ogródek 


27.09.2022 r. wychowankowie I, II i III grupy chłopców mieli możliwość zapoznać się z kolekcją roślinną Leśnego Ogrodu Botanicznego "Marszewo" w Gdyni podczas spaceru Szlakiem Korzeni i Szlakiem Alicji w Krainie Czarów. To około 300 gatunków drzew i krzewów chronionych i zagrożonych w rejonie gdańskim oraz rośliny lecznicze i jadalne. Był też czas na zabawę i relaks na leśnym placu zabaw.


28 września przypada Światowy Dzień Jabłka, który ma na celu promować wspaniałe właściwości odżywcze i smakowe tego owocu. Uczniowie klas specjalnych, również uczciły ten dzień. 

Wykopki 2022
W ramach programu SzPZ  zespoły klas terapeutycznych pojechały na wykopki do Domatówka. Do wspólnego zbierania ziemniaków zaprosiła nas mama naszych uczennic Oliwii i Agatki Rohraff.  Po wykopkach było ognisko i miłe przyjęcie w specjalnie przygotowanym namiocie. 

 HORTITERAPIA Z WOLONATARIUSZAMI ING

01 października z inicjatywy  pani dyrektor  Eweliny Lulińskiej  oraz Rady Rodziców odbyły się na terenie ośrodka warsztaty  dla rodziców naszych uczniów. Wspieranie rodziców przez szkołę to jeden z najlepszych sposobów na tworzenie warunków dla optymalnego rozwoju dzieci i młodzieży.  Warsztaty były  przede wszystkim okazją do spotkania integracyjnego  w gronie rodziców , wymiany doświadczeń, nazwania  trudności związanych  z wychowywaniem niepełnosprawnych  dzieci. Podczas spotkania nie zabrakło czasu na  słodki poczęstunek oraz wspólne biesiadowanie przy ognisku . Rodzice mogli posmakować  szkolnej zupyjak też  innych przysmakówprzygotowanych przez nasza kuchnię. W atmosferze wspólnej zabawy  była sposobność bliżej poznać się , pobyć ze sobą
 W części  teoretycznej spotkania- pedagog, pani Beata Duszyńska udzielała informacji na temat możliwości i sposobu udzielania wsparcia dla rodziców przez instytucje zewnętrzne powołane do opieki nad rodziną tj.: m in. MOPS,  PCPR ,PFRON 


W gazecie" Magazyn Solidarność" ukazał się wywiad z naszym nauczycielem panem Kamilem Kaluzińskim, który jest w zespole Szkoły Promującej Zdrowie. Projekt "Pomorskie żagle wiedzy"
 daje ogromne możliwości rozwijania zainteresowań i naukowych pasji wśród dzieci i młodzieży naszego Ośrodka. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu uczniowie klas IVa, Vb, VIa i VIIa mogli poznać tajemnice Morza Bałtyckiego i jego mieszkańców oraz spędzić aktywnie czas na gdyńskiej plaży. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z  wycieczki do Akwarium Gdyńskiego.

Tydzień ziemniaka rozpoczęliśmy od przygotowania smacznych sałatek. Młodsi uczniowie zrobili ciekawe prace plastyczno - techniczne. Zakończeniem ziemniaczanego tygodnia byly zawody sportowe oraz ognisko. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

Galeria zdjęć - Tydzień ziemniaka 2022

8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. 
W tym dniu chłopcy z I, II i III grupy przygotowali w internacie pyszną domową pizzę ze zdrowymi dodatkami. Wychowankowie chętnie angażowali się w pracę pokazując swoje kulinarne zdolności. Pizza wszystkim smakowała, szybko zniknęła z blach.

21 listopada z okazji Dnia Życzliwości uczniowie z klasy 5b i 4b przypominali koleżankom i kolegom, czym jest życzliwość. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Nasza szkoła została udekorowana informacjami na temat życzliwości, wesołymi odrywankami, cytatami i przysłowiami o dobroci, życzliwości i uśmiechu.

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. W naszej szkole dzień zabawnych wróżb rozpoczął się dzisiaj. Uczniowie klas Spa Spb, Spc, Spd i 2 ZW wraz z nauczycielami spędzili czas ucząc się, a jednocześnie świetnie się bawiąc.

Mikołajowi bardzo zależy na zdrowiu i doskonałej kondycji dzieci, dlatego wspólnie ze swoimi pomocnikami-nauczycielami wychowania fizycznego zorganizował Mikołajkowy Turniej Badmintona. Dlaczego badminton? Bo to sport wzmacniający szybkość, koordynację, myślenie, a przede wszystkim dający poczucie szczęścia.
Czy dostaliście lepszy prezent od Mikołaja niż dawka zdrowia i moc szczęścia? Chyba nie !!!
Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z dzisiejszych Mikołajek...

Ulubione zajęcia rozwijające umiejętności kulinarne uczniów z klasy 3a oraz 3b z ogromną radością ugotowaliśmy spagetti.

Zdrowe przekąski uczniów

Warsztaty "Ile zawdzięczamy morzu?" oraz wycieczka z doradztwa zawodowego. 
Uczniowie Szkoły Podstawowej realizują program Pomorskie Żagle Wiedzy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Promując zdrowy styl życia nauczyciele Szkoły Podstawowej i Internatu wzięli udział w fantastycznym szkoleniu prowadzonym przez panią dr Iwonę Bonisławską pt.”W lecie czy w zimie dobrze się bawimy i aktywnie ćwiczymy”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Szkolenie kadry w ramach realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie
W grudniu odbyło się szkolenie e-learningowe "Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla grup zawodowych zaangażowanych w działania na rzecz walki z nadwagą i otyłością w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025", które zostało zorganizowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB.  Wzięło w nim udział 70% wszystkich pracowników Szkoły Ponadpodstawowej i Internatu. W ramach szkolenia omówiono między innymi:
  • zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze u dzieci i młodzieży,
  • rolę edukacji żywieniowej w szkole i przedszkolu oraz przykłady jej dobrych praktyk,
  • opodatkowanie żywności o ubogiej wartości odżywczej jako strategii profilaktyki chorób cywilizacyjnych,
  • aktywność fizyczną – niezbędny warunek prawidłowego rozwoju organizmu,
  • kondycję psychiczną dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie i kontaktach online.„Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie”

Z nieukrywaną dumą i radością pragniemy poinformować, że w środę 18 stycznia 2023 roku w Ministerstwie Edukacji i Nauki, podczas uroczystej gali, pani Dyrektor Ewelina Lulińska odebrała z rąk wiceminister Marzeny Machałek „Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie” przyznany Szkole Podstawowej nr 10 w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie. Znaleźliśmy się w gronie 14 przedszkoli i 33 szkół, które zostały wyróżnione tym wyjątkowym certyfikatem. Wręczone certyfikaty zostały przyznane w 2022 roku przez Ministra Edukacji i Nauki na podstawie rekomendacji Centralnej Kapituły działającej przy Ośrodku Rozwoju Edukacji. Uzyskane wyróżnienie stanowi zwieńczenie wspólnej i wielopłaszczyznowej pracy dyrekcji, koordynatora zespołu oraz całej społeczności szkolnej na rzecz promocji zdrowia. W imieniu Pomorskiego Kuratora Oświaty w gali wzięła udział pani Teresa Burczyk, starszy wizytator KO, pełniąca funkcję wojewódzkiego koordynatora ds. przedszkoli i szkół promujących zdrowie. Nieoceniona pomoc i wskazówki pani koordynator pomogły osiągnąć naszej placówce ten wspaniały sukces.


Zima lubi 
dzieci najbardziej na świecie.
Zabawy na śniegu kształtują pomysłowość i rozwijają wyobraźnię. Każda zimowa aktywność przynosi  radość i zadowolenie. Uczniowie naszej szkoły korzystają z zimowej aury ...

Aktywne przerwy mogą być muzyczne. Wspólny śpiew (miganie), granie i taniec łączy i wprowadza rodzinną i ciepłą atmosferę.


2.02.2023 r. obchodziliśmy Dzień Naleśnika. Cienkie, delikatne i chrupiące na brzegach ciasto z pysznym owocowym nadzieniem smakowało wyśmienicie, a co najważniejsze było łatwe do wykonania. 


W tłusty czwartek zamiast objadać się pączkami - wybraliśmy grę w unihokej. Emocje i rywalizacja dodały nam energii, otrzymane medale dały siły do dalszej nauki! 


Bal karawałowy klas IV - VIII


Wycieczka po Wejherowie


Nasze wielkanocne wypieki


Klasy 1-3 wraz z wychowawcami oraz klasy specjalne wzięły udział w wielkanocnym turnieju sportowym. Sportowe zabawy oraz zawody na świeżym powietrzu przyniosły nam dużo radości.


Aktywne zabawy w Galerii Metropolita


Relaks w Metropolii


Spacer po Wejherowie

Aktywne przerwy.

Wymiar zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych to zaledwie cztery godziny w tygodniu – i to jest zdecydowanie za mało.

Uczniowie chętnie korzystają z aktywnych sposobów spędzania przerw międzylekcyjnych, zapobiegający uczniowskiej nudzie. Mamy nadzieję, że w ten sposób chociaż na chwilę, oderwiemy uczniów od telefonów komórkowych i laptopów. 


Wycieczka do Centrum Nauki i Eksperymentu w Gdyni 


Wycieczka do Centrum Nauki i Eksperymentu w Gdyni 


Spacer po lesie i niebieskie igrzyska