Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszacych i Słabosłyszących w Wejherowie

Projekt morski

Żeglarstwo, pojmowane jako ciekawy sposób spędzania wolnego czasu i kształtowania charakteru młodego człowieka, jest doskonałym środkiem wychowawczym.
W roku szkolnym 2013/2014, dzieci z piątej klasy Szkoły Podstawowej mają okazję uczestniczyć w Projekcie Edukacji Morskiej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, współfinansowanym przez Unię Europejską i budżet państwa, a realizowanym przy współpracy z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza oraz Ligą Morską i Rzeczną, "Pomorskie dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską na rok szkolny 2013/2014"
Celem projektu jest przede wszystkim rozwój kompetencji kluczowych: matematycznych, naukowo-technicznych, komunikowanie się w języku polskim i obcym, przedsiębiorczość i inicjatywność, ekspresja kulturalna, kompetencje społeczne i obywatelskie. Niezwykle ważnym celem zakładanym w projekcie jest też wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej.
Działania realizowane przez nas w ramach projektu dotyczą tematyki morskiej i odwołują się do Morza Bałtyckiego. Będziemy zgłębiać wybrane przez nas zagadnienia , gromadzić i szeregować wiedzę. W ten sposób stworzymy warsztat pracy młodego majsterkowicza , kącik plastyczny podmorskich zadań. Weżmiemy udział w wycieczce do Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii na Helu, w pikniku naukowym oraz w praktycznych zajęciach żeglarskich.

Dnia 28.05.2014 roku dzieci klasy piątej odbyły w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku jednodniowe praktyczne zajęcia żeglarskie Na zajęciach warsztatowych poznały historię żeglarstwa, wiązały  węzły, poznały budowę jachtu, elementy meteorologii, ratownictwa, dowiedziały się jak dbać o środowisko. Dzieci zapoznały się z nową terminologią  m.in. co to jest bryza morska, efekt brzegowy, nawigacja, sekstant (optyczny przyrząd nawigacyjny). Pogoda spłatała przykrego figla bo dosyć nieprzyjemny wiatr skutecznie uniemożliwił pływanie na żaglach, jednak nie zabrakło uśmiechu na buziach dzieci.

14.03 2014 r. nasi uczniowie brali udział w edukacyjno-żeglarskim pikniku naukowym. Podczas pikniku uczniowie spotkali się z żeglarstwem „w pigułce”, oraz poznali zasady żeglarskiej etykiety. Wszystko to w żeglarskiej atmosferze przy dźwiękach szant, wśród morskich opowieści. Nieodzownym elementem pikniku było spotkanie się z Mateuszem Kusznierewiczem, sportowcem, który odniósł sukces w jednej z żeglarskich dyscyplin.


14.05.2014 r. dzieci miały okazję spotkać się z tradycją i dniem dzisiejszym Morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Na zajęciach dowiedziały się m.in. jakich węzłów i do czego używają marynarze na co dzień. Dlaczego mundur jest granatowy, dlaczego na marynarskim kołnierzu są paski, czym się różni okręt od statku. Dzieci wykazywały duże zainteresowanie i chęć brania udziału w zajęciach.