Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszacych i Słabosłyszących w Wejherowie

Będę dobrym fachowcem

Wizyta studyjna stolarzy

 28 IV2015 r. uczniowie klas stolarskich udali się na wizytę studyjną do Fabryki Mebli Klose w Gościcinie. Obecnie w zakładzie jest zatrudnionych 260 osób, w tym trzy osoby niesłyszące. Jest to firma z tradycjami, istnieje od 1899r. Specjalizuje się w produkcji ekskluzywnych mebli (wysokiej jakości krzeseł, foteli i ław). 98% produkowanych mebli jest importowanych poza granicę naszego kraju, najwięcej do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi obrabiarkami CNC i procesem technologicznym wytwarzania krzeseł. Po zakładzie oprowadzał uczniów główny technolog pan Jacek Prądzyński, który omawiał poszczególne etapy procesu technologicznego. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i zadawali pytania, na które bardzo chętnie odpowiadał pan technolog. Wszyscy uczniowie byli z wizyty bardzo zadowoleni i podziękowali za oprowadzenie po zakładzie. Na koniec pan technolog poinformował wychowanków o możliwości zatrudnienia w ich zakładzie.


Wizyta studyjna informatyków


15 kwietnia 2015 r. uczniowie klas informatycznych udali się na wizytę studyjną do Zakładu Usług Telekomunikacyjnych WALTEL w Wejherowie. Pan dyrektor Karol Roda zapoznał uczniów ze specyfiką działalności firmy oraz przedstawił najnowsze rozwiązania technologiczne. WALTEL ZUT to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży telekomunikacji, a obecnie teleinformatyki. Postęp w tej dziedzinie przebiega wyjątkowo szybko, dlatego zespół pracowników firmy wciąż podnosi kwalifikacje, aby sprostać coraz wyższym wymaganiom klientów.
Firma WALTEL dostarcza, instaluje i serwisuje: centrale i serwery telekomunikacyjne analogowe, cyfrowe, VoIP; aparaty i terminale telefoniczne analogowe, cyfrowe, VoIP; systemy rejestracji rozmów telefonicznych; sieci teleinformatyczne i elektryczne 230V; systemy alarmowe, powiadamiania; systemy domofonowe i video domofonowe; systemy monitoringu CCTV. Ponadto, firma organizuje i przeprowadza audyty - klienci otrzymują profesjonalne rozwiązania na poprawę jakości i obniżanie kosztów abonamentów oraz połączeń telefonicznych.


Szkolenie stolarskie

W dniach 23 i 24 lutego 2015 r. uczniowie klas stolarskich odbyli szkolenie pt. „Montaż mebli” w Zakładzie Stolarskim „Stencel – Meble Gdańskie” w Wejherowie.Uczniowie na wstępie zapoznali się z elementami mebli, oglądali meble, przekazane do sprzedaży. Razem z Panem Tomaszem Stenclem określili niezbędny zakres prac montażowych i zostali pouczeni o przepisach bhp. Następnie wybrali z szafki narzędziowej narzędzia i elektronarzędzia potrzebne do montażu  mebli. Uczniowie  przystąpili do trasowania elementów i wiercenia otworów na konfirmaty. Kolejną czynnością było skręcanie elementów w podzespoły i całość wyrobu. Po przerwie przystąpiono do mocowania ścianki tylniej i dna szuflad. W  korpusach szafy zakładano zawiasy puszkowe i prowadnice szuflad. Następnie uczniowie pasowali i przykręcili drzwiczki. Prace wykonane w czasie szkolenia uświadomiły uczniom, że czytanie rysunków i szkiców warsztatowych jest umiejętnością bardzo ważną, która umożliwia prawidłowy montaż mebli zgodnie z rysunkiem. Montaż mebli to bardzo precyzyjne zadanie, należy bardzo uważać,  by nie zepsuć elementów co wpłynęłoby na estetykę wyrobu.


Wizyta studyjna informatyków

16 grudnia 2014 r. przyszli informatycy uczestniczyli w wizycie studyjnej w „Amikomie” w Wejherowie. Uczniowie zapoznali się z zakresem działalności firmy, rozwiązaniami technologicznymi oraz możliwościami odbywania praktyki zawodowej i zatrudnienia.
Salon i serwis „Amikom” świadczy usługi w zakresie: instalowania systemów operacyjnych oraz najczęściej używanych aplikacji; odwirusowania komputerów, a także usunięcie niepotrzebnych wpisów, trojanów, zbędnego oprogramowania; instalowania nowych urządzeń; odzyskania utraconych haseł oraz danych; konfigurowania łącza internetowego; podłączenia oraz instalację nowych urządzeń; usuwanie usterek konfiguracyjnych; tworzenie stron internetowych; zapisanie danych na nośnikach pamięci; reprezentowanie klienta w celu reklamowania produktu u producenta.
Firma zatrudnia wykwalifikowany personel do obsługi sprzętu teleinformatycznego, gwarantuje wsparcie oraz pomoc techniczną. Zapewnia bezpieczeństwo powierzonych danych związanych z funkcjonowaniem współpracujących firm.


Wizyta studyjna stolarzy

 

W dniu 25 września 2014 r. uczniowie klas stolarskich udali się na wizytę studyjną do zakładu STEICO w Czarnej Wodzie. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z całym procesem technologicznym wytwarzania płyt pilśniowych twardych i porowatych. Na początku zobaczyli surowiec jaki jest potrzebny do produkcji płyt . Oglądali drewno iglaste magazynowane na placu z którego robi się za pomocą rębaka zrębki. Zrębki leżą na placu około pięciu tygodni i po uzyskaniu 50% wilgotności, nadają się do dalszej produkcji. Uczniowie zapoznali się z urządzeniami, różnymi kotłami wypełnionymi żywicą. Mieli okazję zobaczyć szereg suszarń, gilotynę tnącą strumieniem wody, prasę ciśnieniową. Na koniec zobaczyli magazyny z płytami o różnych grubościach. W drodze powrotnej udali się na wspólny posiłek.

Zakład STEICO jest firmą niemiecką, która bardzo szybko się rozwija i buduje drugą linię produkcyjną. Produkcja płyt odbywa się przez 24 godziny na dobę przez 360 dni w roku. Płyty w 99% wysyłane są i sprzedawane poza granice naszego kraju, najczęściej do USA i Norwegi. Zakład ten jedyny w Europie produkuje płyty porowate z domieszką 50 % asfaltu.


Wizyta studyjna - TB

 

27 lutego 2014 r.  uczniowie IV klasy Technikum Budowlanego udali się na wizytę studyjną  na budowę Kaplicy i Domu Parafialnego przy ulicy Gryfa Pomorskiego 51 w Wejherowie. Firma budowlana LAT-DOM  funkcjonuje na rynku od 1999 roku. Zatrudnia średnio od 10 do 20 osób na budowie w zależności od potrzeby przy konkretnym zleceniu. Dotychczas pracodawca nie zatrudniał osób niepełnosprawnych i nie planuje na przyszłość ze względu na prace wysokościowe. Uczniowie widzieli budowę Kaplicy wraz z Domem Parafialnym. Zobaczyli więźbę dachową, którą aktualnie stawiano na dachu. Powierzchnia dachu jest ogromna i wynosi 1200 m. Przyglądali się jakie maszyny są wykorzystywane na budowie jak np.: zagęszczarka, wibrator do betonu, piły elektryczne do pustaków oraz obejrzeć z bliska podstawowy sprzęt murarski i ciesielski. W kaplicy występuje 400 sztuk kasetonów, co jest obecnie bardzo rzadko spotykane. Ołtarz w kaplicy będzie doświetlany naturalnym światłem wpadającym przez kopułę dachu. Konstrukcja dachu jest drewniana, krokwiowo-płachtowa. Po budowie oprowadzał uczniów kierownik  budowy pan Sławomir Osiński. Uczniowie podziękowali bardzo za możliwość przyjrzenia się z bliska pracy na budowie.


Szkolenie informatyczne - TI

 

W dniach 21-22 lutego 2014 r. odbyła się pierwsza część szkolenia informatycznego w ramach projektu "Będę dobrym fachowcem".Uczniowie klasy III i IV Technikum Informatycznego uczestniczyli w szkoleniu z zakresu obsługi pakietu CorelDRAW® Graphics Suite X6. Pakiet CorelDRAW® Graphics Suite X6 to sprawdzone oprogramowanie do projektowania dla początkujących i doświadczonych grafików. Zawiera bogate materiały, profesjonalne narzędzia do projektowania grafiki i witryn internetowych oraz edycji zdjęć. Dzięki temu użytkownicy otrzymują wszystko, co niezbędne do prezentacji własnych pomysłów i uzyskują praktycznie nieograniczone możliwości twórcze.


Wizyta studyjna stolarzy

 

27 listopada 2013 r. uczniowie klas stolarskich udali sie na wizytę studyjną do zakładu stolarskiego w Pucku. Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu „Będę dobrym fachowcem”. Tematem wizyty było poznanie całego procesu technologicznego produkcji okien drewnianych zespolonych. Uczniowie zapoznali się z materiałami z których są wykonywane okna zespolone, maszynami produkcyjnymi: strugarkami, wczepiarkami z oprzyrządowaniem, szlifierkami, frezarkami. Zobaczyli proces składania elementów za pomocą prasy pneumatycznej. Po obróbce maszynowej, lakierowaniu i zamontowaniu  okuć okiennych  (klamek, zawiasów) zaprezentowano  montaż szyb specjalnym pistoletem. Uczniowie byli pod wrażeniem oglądając okleiny egzotyczne, które nie występują w pobliskich składach drewna.


Szkolenie stolarskie

W dniach 15, 22 listopada 2013 r. uczniowie klas stolarskich odbyli szkolenie pt. „Renowacja mebli drewnianych” w Zakładzie Stolarskim „Stencel – Meble Gdańskie”mieszczącym się w Wejherowie przy ul. I Brygady Pancernej Wojska Polskiego 86. Uczniowie na wstępie oglądali meble używane, przekazane do odnowienia w zakładzie: stoły, krzesła, szafy, ołtarz. Dzięki szczegółowym oględzinom ocenili ich stan a następnie wraz z Panem Tomaszem Stenclem określili niezbędny zakres prac renowacyjnych. Następnie otrzymali (w parach) krzesło do renowacji. Rozebrali je na części, zerwali stare pokrycie -  resztki bejcy i lakieru przez dokładne oszlifowanie i uzupełnienie ubytków. Kolejną czynnością było ponowne sklejenie części. Po przerwie krzesła ponownie pokryli bejcą. Do lakierni zabrał je pracownik zakładu. W przypadku mebli tapicerowanych należy również wymienić pokrycie. Prace wykonane w czasie szkolenia uświadomiły uczniom, że odnawianie mebli to zajęcie z którym z pewnością sobie poradzą. Opuszczali zakład w poczuciu satysfakcjonująco wykonanego zadania.


Szkolenie gastronomiczne

 

W dniach 12-13 listopada 2013 r. uczniowie klas gastronomicznych uczestniczyli w szkoleniu w firmie "MP Catering" Maria Pietrowska w Wejherowie. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu "Będę dobrym fachowcem". Uczniowie przygotowywali zimne zakąski oraz ciasta deserowe. Zapoznawali się również z techniką dekorowania potraw. Galeria zdjęć - szkolenie gastronomiczne.

 Konferencja:   „Niesłyszący pracownik”

27 września 2013 roku odbyła się w naszym ośrodku konferencja „Niesłyszący pracownik”.  Została zorganizowana w ramach Projektu  „Będę dobrym fachowcem” finansowanym  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionie Działanie 9.2 Wzrost jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego. Projekt realizowany jest przez Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących w Wejherowie w okresie maj 2013 – kwiecień 2015 r. Beneficjentami ostatecznymi projektu są uczniowie niesłyszący szkół zawodowych i technikum ośrodka.

Galeria zdjęć - konferencja "Niesłyszący pracownik"

Tematyka konferencji:
• stworzenie płaszczyzny do podjęcia wspólnego dialogu środowisk pracodawców i instytucji  działających na rzecz osób niepełnosprawnych , aby ułatwić osobom niepełnosprawnym słuchowo podjecie zatrudnienia na otwartym rynku pracy zgodnie z ich kwalifikacjami, wykształceniem i możliwościami oraz w warunkach dostosowanych do ich potrzeb.
• szersze otwarcie rynku pracy dla naszych niesłyszących absolwentów
• przedstawienie informacji nt. sytuacji zawodowej osób niesłyszących, stanowiska ich pracy i sposobów komunikacji w miejscu pracy

Telewizyjna relacja z konferecji "Niesłyszący pracownik" w ramach projektu "Będę dobrym fachowcem"

Uczestnicy:
– pracodawcy z woj. pomorskiego,  przedstawiciele Cechów, Izb Przemysłowo – Handlowych, Pracodawców Pomorza
- przedstawiciele instytucji rynku pracy: WUP, PUP,  UM, 
- przedstawiciele instytucji pomocowych: PFRON, PCPR
- niesłyszący pracownicy i ich pracodawcy
- beneficjenci ostateczni - uczniowie szkół ponadgimnazjalniych, ich rodzice i nauczyciele 
- organizacje pozarządowe osób z dysfunkcją słuchu

Film dokumentalny "Zwyczajni niezwyczajni"

Wystąpienia uczestników konferencji:

PCPR w Wejherowie - Rehabilitacja społeczna niepełnosprawnych w powiecie wejherowskim

WUP w Gdańsku - Bezrobotni niepełnosprawni w województwie pomorskim

PUP w Wejherowie - Oferta dla osób niepełnosprawnych

 

Informacja z dnia 28.04.2013 r. o roztrzygnięciu konkursu


Nasz projekt pt. „Będę dobrym fachowcem”

złożony w konkursie 02/PO KL/9.2/2012 w ramach Priorytetu IX, Działania 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przeszedł pomyślnie przez wszystkie etapy oceny. Jesteśmy wśród 8 wnioskodawców ocenionych pozytywnie na 52 złożonych wniosków! Cieszymy się z największej liczby punktów w drugiej turze konkursu!

Teraz z niecierpliwością oczekujemy na podpisanie umowy i …. rozpoczęcie projektu.

Ze środków pozyskanych w wysokości ok. 400 tys. zł między innymi:

  • zakupimy specjalistyczny sprzęt do pracowni kształcenia zawodowego,
  • zakupimy wyposażenie ICT: multimedialną pracownię informatyczną, tablice i rzutniki multimedialne, drukarki, nagłośnienie, kserokopiarkę,
  • opracujemy skrypty przystosowane do waszych potrzeb - dla każdego 4 szt. w formie papierowej i na nośniku,
  • zapoznacie się z obowiązkami pracowników w czasie szkoleń i wizyt w zakładach pracy,
  • rozwiniecie swoje kompetencje w czasie dodatkowych zajęć ,
  • uzyskacie wsparcie psychologiczno – zawodowe.

Projekt jest dla wszystkich uczniów klas zawodowych i technikalnych. Wystarczy się zgłosić – gdzie , kiedy i z czym podamy po podpisaniu umowy. Na każdego uczestnika czeka już powitalny upominek!

Zasada równości szans - informacje podstawowe - poradnik - linki

Kontakt z biurem projektu