Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszacych i Słabosłyszących w Wejherowie

TWÓRCZE I POMYSŁOWE RĘCE

W szkole tradycja nigdy nie jest na pokaz, lecz stanowi element codziennego życia. Idąc tym śladem i czytając historię szkoły dowiadujemy się, że nasi uczniowie w dwudziestoleciu międzywojennym słynęli w Wejherowie z prac ręcznych….czyli wyszywaniem i robieniem na szydełku. Nawet sprzedawali swoje wyroby.

Nauczyciele razem z uczniami założyli koło zainteresowań „Twórcze i pomysłowe ręce”.  Spotykają się w środy o godz. 15.00 w świetlicy szkoły i…. no właśnie.  Zaczęliśmy od pokazania filmów na kanale Youtube – jakie materiały i  narzędzia są potrzebne, jak się wyszywa, jakie są podstawowe wzory na szydełku.

Już na następnych zajęciach uczyliśmy uczniów podstawowych wzorów pracy na szydełku. Najpierw na grubych szydełkach i wełnie, a potem … no proszę biały kordonek i cienkie szydełko. Oczko, oczko, słupek i podwójny słupek już łączymy. Wychodzi wzór. Jaki ładny! A ta zazdrostka w oknie?

Kupiliśmy płótno, mulinę i tamborki. Szukaliśmy inspiracji. Wzory kaszubskie i logo szkoły. Poznaliśmy barwy i kolory Kaszub, to barwy znajdujące się w tęczy -  ale też w hafcie kaszubskim. Okazuje się bowiem, że to właśnie siedem kolorów znamionuje ten przepiękny i bogaty kulturowo region. Chodzi m.in. o:

- kolor chabrowy, odzwierciedlający piękne jeziora kaszubskie;  

- niebieski jak niebo nad Kaszubami;-

- granatowy jak głębia morza;

- żółty jak łany zbóż na polach;

- zielony jak lasy pełnie zwierza;

- czerwony jak krew, którą Kaszub gotów jest przelać za obronę ojczyzny,

- czarny jak kaszubska ziemia na polu.

Pracowaliśmy ciężko, pomoc nauczycieli była niezbędna, bo tam pętelka a jak zakończyć, żeby nie było widać nici.  No i co nam wyszło zobaczcie sami… Nasi uczniowie uczący się stolarstwa zrobili nam ścianę z oknem. Do nas należało je tylko ozdobić. Wspólna praca czterech miesięcy… i nasze zaczarowane okno, a na stole……

Opiekunowie grupy: Beata Piotrowska. Marta Rozbicka, Aleksandra Niedbała i Przemysław Gleske.