Opublikowane na Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Wejherowie (https://www.osw2wejherowo.pl/)

Zespół rugby

„Mówią nasze dłonie, grają nasze silne serca”

Zespół „Jastrzębie Deaf Rugby” działa od niedawna. Wszystko zaczęło się niewinnie …We wrześniu, 2012 roku odbyła się wycieczka na Narodowy Stadion  Rugby do Gdyni .Tam zawodnik Arki Gdynia Rugby, Marek Skindel poprowadził po raz pierwszy wszy trening dla naszych niesłyszących . Wychowawczyni z internatu, pani Joanna Niewiadomska zauważyła wielkie zainteresowanie młodzieży tym sportem i zorganizowała treningi rugby  na terenie ośrodka. Pierwsze regularne treningi na terenie Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących w Wejherowie , odbyły się w październiku bieżącego roku.  Trenerem i prowadzącym jest Marek Skindel. Odwiedzają nas także inni zawodnicy Arki Gdynia Rugby jak Mateusz Plichta, Daniel Bartkowiak , Paweł Nowak- były Arkowiec, który gra teraz w Lechii Gdańsk i Dariusz Komisarczuk- legenda polskiego rugby.  Zespół Jastrzębie Deaf Rugby Wejherowo nawiązuje również współpracę z niesłyszącymi rugbistami z Anglii czy USA. Co wtorek odbywają się treningi, na których nasi wychowankowie doskonalą swoje umiejętności. Zaczynają się zajęciami teoretycznymi w świetlicy, później jest rozgrzewka i kończą się małym meczykiem na boisku.  Cały czas towarzyszy wychowankom tłumacz języka migowego i organizator treningów pani Joanna Niewiadomska .Być może już niedługo nasi rugbiści będą reprezentować nasz ośrodek na turniejach i zawodach.

AKTUALNOŚCI

24.10.2015 r odbył się w Rumi, propagujący aktywny styl życia wśród mieszkańców, Festiwal Rugby. W komitecie honorowym zasiadali: Burmistrz Miasta Rumi M. Pasieczny oraz J. Reszke -kandydat na posła RP.
Na imprezie zaprezentowali się niesłyszący tancerze z naszego Ośrodka wraz z instruktorem Maciejem Zagórowiczem. Pokazali innym, że potrafią tańczyć, czuć muzykę w ciele. Nie zabrakło również naszych kucharzy i byłych rugbystów, częstujących zgromadzonych gości.

 28 lipca 2015 r. zapadła decyzja o reaktywacji drużyny seniorów Rugby Club Arka Rumia. Drużyna już w tym sezonie zagra w II lidze. Będzie złożona z byłych zawodników Arki Rumia, zawodników RC Arka II Gdynia oraz Jastrzębie Deaf Wejherowo. Zagrają w niej niesłyszący zawodnicy- absolwenci Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie: Daniel Kożyczkowski i Adam Jeliński. Poza tym drużynę zasilą inni niesłyszący sportowcy: Robert Hendrysiak i Krzysztof Dydymski. 

Niesłyszący zawodnicy już trzeci raz wzięli udział w turnieju "Sopot Beach Rugby". Grali w dwóch drużynach: Jastrzębie Arka, zdobywając 10 miejsce i Arka Rumia- 8 miejsce. Artykuł o naszej drużynie ukazał się w Dzienniku Bałtyckim.

Rugbyści na piasku

Arka Rumia zagra w II lidze 

Już po raz trzeci nasi absolwenci i wychowankowie trenujący rugby razem z trenerem Markiem Skindlem i rugbowymi przyjaciółmi wezmą udział w turnieju "Sopot Beach Rugby". W ubiegłym roku w turnieju organizowanym przez braci Hodura zespół Jastrzębie zdobył pierwsze miejsce. Trzymajmy kciuki za naszych sportowców.

Sopot Beach Rugby 2015

Jastrzębie Deaf Rugby weźmie udział w turnieju "Sopot Beach Rugby"

Niesłyszący rugbyści z wizytą w siłowni Apollo

Jastrzębie znów pojadą do Belgii

Jastrzębie pojadą do Dendermonde

Co słychać u Jastrzębi z Wejherowa?

Ruszyły treningi w nowym roku szkolnym.

Sopot Beach Rugby

Wygraliśmy wszystkie mecze w turnieju Sopot Beach Rugby, który odbył się w dniach 09-10 sierpnia 2014 r.
Sobota:JASTRZĘBIE Wejherowo 4-0 ŁOWCY Muszelek;JASTRZĘBIE Wejherowo 6-1 LONDON TEAM; JASTRZĘBIE Wejherowo 4-2 TERROR Orłowo Gdynia.
Niedziela: 1/4 Finału JASTRZĘBIE Wejherowo 4-1 OLD BLACKS Pruszcz Gd.; 1/2 Finału JASTRZĘBIE Wejherowo 4-1 CHAOS POZNAŃ; FINAŁ JASTRZĘBIE Wejherowo 7-6 TYTAN Gniezno.
Pogoda dopisywała, energii nie brakowało. W ubiegłym roku zdobyliśmy 4 miejsce a w tym poszliśmy wielkimi krokami do przodu i puchar zdobyty :)

Rugbyści z OSW dla Niesłyszących wrócili z mistrzostw z pucharem

JASTRZĘBIE DEAF RUGBY WEJHEROWO Trening przed wyjazdem do Belgii

Jastrzębie poznały rywali w Flanders Open Rugby

Niesłyszący sięgają po puchary w rugby

"Wystarczy coś przemigać i wiemy o co chodzi"

Rugbiści z OSW z Wejherowa zagrają w Flanders Open Rugby 

Polskie drużyny na Flanders Open Rugby 2014

Zabawy rugbowe dla najmłodszych

Skoro zaczęła się wiosna...tuż po wielkiej przerwie ruszyły zabawy rugbowe dla najmłodszych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących w Wejherowie. Oczywiście te zabawy również będzie nadal prowadził trener Marek Skindel. Ostatnią rozrywką była zabawa w berka z sprzętem Tag. Tą zabawą dzieciaki szczęśliwie się zmęczyły i chciały dalej się bawić.

Wigilie Rugbystów

4 grudnia 2013 r. odbyła się wigilia dla małych rugbystów. Niesłyszące dzieci powitały Mikołaja, dostały prezenty, posmakowały wigilijnego piernika i dzieliły się opłatkiem. Razem z dziećmi świętowała młodzież z I grupy chłopców wraz z wychowawcą.
10 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie wigilijne z trenerem rugby Markiem Skindelem  i niesłyszacymi rugbystami. Towarzyszyła nam Pani Dyrektor Ośrodka Ewelina Lulińska-Kuklik i Pani Kierownik Internatu Jadwiga Miotke-Dettlaff oraz wieloletni zawodnik rugby Paweł Nowak. Była miła i świąteczna atmosfera, wigilijny piernik i dzielenie się opłatkiem.


Jastrzebie Wejherowo i Czarni Pruszcz Gdański wygrali swoje turnieje podczas tegorocznego Hodura Sevens. Zwycięzcami byli jednak wszyscy uczestnicy imprezy, która okazała się wspaniałym piknikiem rugby.

O treningach naszych rugbystów z ośrodka możemy poczytać na stronach:

Jastrzębie przygotowują się do turnieju w Belgii

Reprezentanci Polski w odwiedzinach u Jastrzębi

Niesłyszące dziewczyny trenują rugby

Pierwszy trening w historii Polski dla niesłyszących dziewczyn ruszył dla najmłodszych i starszych oczywiście też.

Czarni i Jastrzębie najlepsi

 

Adres źródła: https://www.osw2wejherowo.pl/z-zycia-osrodka/zajecia-pozalekcyjne/zespol-rugby